10/03/2018 17:00 Elite League B 17/18 40'

Team1234OTT
Petrogaz27281517895
DHL1719272413100

Στον Αγώνα μεταξύ της PETROGAZ και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 95 – 100.

Στο 1ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο και καλό μπάσκετ και το σκορ να είναι 11 – 12 στα πρώτα 5 λετπά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η PETROGAZ γύρισε σε ζώνη 3 – 2, η DHL δεν αντέδρασε καλά και άρχισε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 27 – 17 στο τέλος της περιόδου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την ομάδα της PETROGAZ  να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να διατηρεί μία διψήφια διαφορά (με μέγιστη τους 18 πόντους), μέχρι το τελευταίο Δεκάλεπτο όπου η DHL άρχισε αργά αλλά σταθερά ένα εντυπωσιακό run, με πιεστική άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη Θ. με διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς μείωσε σε 81 – 80 με 3′ και το σκορ διαμορφώθηκε σε 87 – 84 με 20” και κατοχή για DHL στην οποία ο Μακρινός Μ. με ένα τεράστιο τρίποντο κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι παίκτες της PETROGAZ δεν άφησαν σε καμμία περίπτωση το παιχνίδι αλλά παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης σε αντίθεση με τους παίκτες της DHL οι οποίοι έχοντας το momentum και με περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους κατάφεραν να πάρουν και να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γιακείμη, Δελδήμος