66 - 62

10/01/2020 22:00 Super League A 19/20 5 40'

Petrogaz1026151566
Mytilineos1313112562

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της Petrogaz και του Μυτιληναίου, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man to man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες και ομαδικές επιθέσεις, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο Μυτιληναίος με πολύπλευρη συμβολή του Βυζάντιου Δ. πέρασε μπροστά και το σκορ έγινε 10-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έπιασαν εξαιρετική απόδοση, κυριάρχησαν επιθετικά (με πρωταγωνιστή τον Καρυάτη Μ.), πήραν φωτά από την γραμμή των 3 πόντων (με 5 τρίποντα συνολικά) και παρότι οι αντίπαλοι διατήρησαν την επιθετική παραγωγή τους έκαναν ένα συνολικό run 26-13 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-26.

Στο υπόλοιπο της παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του Μυτιληναίου να παίζουν καλό μπάσκετ και να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου15-25) ενώ απείλησαν στα τελευταία λεπτά μειώνοντας σε 2 κατοχές αλλά οι παίκτες της Petrogaz διατήρησαν καθαρό μυαλό και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φύγουν άξια με το ροζ φύλλο αγώνα.

Δiαιτητές: Λαζαρίδης, Γέρος