47 - 50

31/05/2023 20:30 Play Off Commercial League B 22/23 0'

Plantelt62410747
Bureau Veritas214181650

Στον αγώνα μεταξύ της Plantelt και της Bureau Veritas οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 47-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να ανταποκριθούν στις επιθέσεις που εκδηλώνονταν με αργό ρυθμό. Η παραγωγικότητά τους ήταν πολύ χαμηλή αν και προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα, τα λάθη σαμπόταραν τις προσπάθειές τους. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 2-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση χάρη σε ένα σερί 4 πόντων πήραν τα ηνία του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ τους πάτησαν το γκάζι και πέτυχαν να πάρουν διψήφια διαφορά στα μισά της περιόδου 28. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Bureau Veritas να αδυνατούν να κατεβάσουν τη διαφορά και να έχουν πολύ δύσκολο έργο για τη συνέχεια (30-16).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, oι παίκτες των φιλοξενούμενων επανήλθαν ανανεωμένoi και αποφασισμένoi να φανούν απειλητικοί. Σε αυτό το σημείο η Plantelt αντιμετώπιζε επιθετικά προβλήματα στο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και έβλεπε τη διαφορά να μειώνεται. Παρ όλα αυτά στο 25o λεπτό του αγώνα είχε σταθερό προβάδισμα 10 πόντων (34-24). Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι βλέποντας την ευκαιρία μπροστά τους δεν την άφησαν ανεκμετάλλευτη και παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία έφτασαν το παιχνίδι σε σημείο όπου επίτευξη της νίκης ήταν εφικτή. Στο τέλος της τρίτης περιόδου έληξε με 40-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, oι παίκτες της Bureau Veritas εμφανίστηκαν αποφασισμένoι να μην αφήσoυν την προσπάθειά τους να πάει χαμένη. Έχοντας ένα επιμέρους σερί 2-10 κατάφεραν να πάρουν μάλιστα τα ηνία με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι όποιες προσπάθειες της γηπεοδούχου να γυρίσουν το παιχνίδι έπεσαν στο κενό (αν και ισοφάρισαν στο 46 πόντους), δεν καταφέρνουν να έχουν συνέχεια στο σκοράρισμα τους και έτσι ηττήθηκαν.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ PLANTELT)