21/01/2024 20:00 Shipping League B 23/24 40'

Spring Marine1020161258
Diana613101039

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στο ντέρμπυ της όγδοης αγωνιστική της Shipping League B η ομάδα της SPRING MARINE θριάμβευσε με 58-39 επί της σπουδαίας αντιπάλου της ομάδα της DIANA. Η SPRING MARINE ήταν κυρίαρχη σε όλο τον αγώνα, φτάνοντας τελικά σε μια δίκαιη και άνετη νίκη, με το ρεκόρ της πλέον (4-3) να ξεπερνάει το ρεκόρ των αντιπάλων της (3-3).

Νευρικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της SPRING MARINE, με την DIANA να βγάζει ενέργεια στην άμυνα της και να κλείνει τους διαδρόμους για το 2-6 του πενταλέπτου. Η SPRING MARINE με καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να ξεκολλήσει επιθετικά και με ένα 8-0 σερί να πάρει το προβάδισμα, το οποία και δεν έχασε ξανά.

Από εκεί που σταμάτησε συνέχισε η ομάδα της SPRING MARINE στην δεύτερη περίοδο. Η άμυνα της ήταν δυναμική, υποχρέωνε τους αντιπάλους της σε πολλά λάθη και με ευστοχία στα τρίποντα άρχισε να χτίζει μια διαφορά. Ο Καρτάνος έβρισκε μπροστά του 2 αντιπάλους και δεν μπορούσε να κάνει 100% το παιχνίδι του. Με ωραία ασίστ του Αναστασόπουλο και καλάθι του Γιαννούλη το ημίχρονο έκλεισε στο +11 για την SPRING MARINE (30-19).

Ένα μίνι 0-3 έφερε για τελευταία φορά τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (30-22) πριν τα τρίποντα των Μπασδαγιάννη και Ζαβρα την ανεβάσουν και πάλι. Η DIANA δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και όσο πέρναγε η ώρα ερχόταν ο εκνευρισμός στους παίκτες της. Η διαφορά παρέμεινε υψηλά παρά τις προσπάθειες τους με το τελικό 58-39 να έρχεται φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο Ζάβρας με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Σπύρου και Μπασδαγιάννης ακολούθησαν σε απόδοση. Κλειδί της νίκης η άμυνα πάνω στον Καρτάνο, που είχε μεν 16 πόντους με άσχημα όμως για την ποιότητα του ποσοστά.