48 - 56

09/11/2023 21:30 Shipping League B 23/24 1 40'

Spring Marine94171848
Enesel161913856

Στον αγώνα μεταξύ της Spring Marine και της Enesel, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 48-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα ήταν 5-7. Στη συνέχεια οι πολλές βολές τις οποίες εκτελούσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχες και τους επέτρεψαν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 9-16 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Enesel, άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά χάρη σε ένα σερί επτά πόντων που τους επέτρεψε στα μισά της περιόδου να προηγούνται με 11-26. Στο υπόλοιπο η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει με τους παίκτες των γηπεδούχων να μην μπορούν να θωρακίσουν την άμυνά τους και να κλείνουν το ημίχρονο στο -22 (13-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και με ένα σερί 8 πόντων κατέβασαν τη διαφορά στο 24-39 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κρατήσουν τη διαφορά σταθερή (30-48).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί επτά πόντων στα πέντε πρώτα λεπτά  του δεκαλέπτου και εμφανίστηκαν απειλητική τέλεια. Στα εναπόμείναντα λεπτά όμως η ομάδα που κρατούσε τα ηνία κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο κατακτώντας  τη νίκη στην πρεμιέρα.

ΜΠΑΣΔΑΓΙΑΝΝΗΣ Σ. (ΑΡΧΗΓΟΣ SPRING MARINE)