32 - 35

24/07/2023 20:00 Play Off Summer League 22/23 40'

Stanley7810732
Cepal11117635

Στον ημιτελικό μεταξύ της Stanley Hotel και της Cepal Hellas, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση για τον τελικό με σκορ 32-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να διασφαλίσουν τις άμυνες τους. Οι γηπεδούχοι επέλεγαν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους αιφνιδιασμούς. Στα πρώτα 5 λεπτά οι 2 ομάδες είχαν οδηγηθεί σε ισορροπία 7 πόντων. Στη συνέχεια ωστόσο αν και οι παίκτες της Cepal Hellas, έκαναν λάθη στην επίθεσή τους, τα ριμπάουντ τα οποία μάζευαν τους έδιναν δεύτερες ευκαιρίες που τους επέτρεψαν να έχουν ένα σερί 4 πόντων στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να συνεχίζουν να είναι άστοχες και τους φιλοξενούμενους να κρατούν την υπέρ τους διαφορά σταθερή. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 10-15. Στο υπόλοιπο, όπως και στην προηγούμενη περίοδο τα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία μάζευαν οι φιλοξενούμενοι αποτελούσαν καύσιμο για το σκοράρισμα τους και έκλεισε το ημίχρονο με 15-22 μπροστά.

Στο τρίτο δεκάλεπτα η πλευρά της Stanley Hotel προσπαθούσε να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά τα λάθη της ήταν μεγάλο εμπόδιο με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 22-27. Στην πορεία ωστόσο οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν όπου χάρη στην πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία μείωσαν στη λήξη του δεκαλέπτου στους 4 πόντους (25-29).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το άγχος κατέβαλε και τα 2 στρατόπεδα όπου χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 5 λεπτά για να βρουν σκορ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με τα λάθη στην επίθεση να συνεχίζονται οδηγηθήκαμε σε ένα θρίλερ καθώς λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ,οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στον πόντο (31-32). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να βρουν απάντηση μέσω της γραμμής τον βολών και εξασφάλισαν την πρόκριση.