54 - 43

01/03/2024 22:00 Shipping League B 23/24 13 40'

Starbulk1011132054
Danaos81351743

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της STARBULK στην προσπάθεια της για είσοδο στην τετράδα της Shipping League B με 54-43 απέναντι στην ομάδα του DANAOS. Έτσι με ρεκόρ 4-5 είναι μια νίκη μακριά από τη DANAOS που έχει 5-4 με το παιχνίδι του δεύτερου γύρου να γίνεται το πλέον σημαντικό.

Ντέρμπυ ήταν το πρώτο ημίχρονο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι άμυνες και η αστοχία είχαν τον πρώτο λόγο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 10-8 το πρώτο δεκάλεπτο και τους φιλοξενούμενους με 11-13 το δεύτερο για το ισόπαλο 21-21 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα δεδομένα άλλαξαν. Η STARBULK ανέβασε την απόδοση της και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και με το επιμέρους 13-5 πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα στο +8.

Η κυριαρχία της συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο αφήνοντας τους αντιπάλους της χωρίς σκορ για τρία λεπτά με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο + 17 (43-26) και να κλειδώνει οριστικά τη νίκη! Η DANAOS έβγαλε μια αντίδραση μειώνοντας στο -11 (54-43), με τη διαφορά ίσως να διαδραματίζει ρόλο σε πιθανές ισοβαθμίες.

Ο Σέμπογλου καλύτερος για τους νικητές με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ και 20 efficiency. Χριστοδούλου και Ζήλιας είχαν από 13 πόντους. Μίρας και Σκιάνης καλύτεροι της DANAOS.