46 - 37

02/02/2024 21:30 Shipping League B 23/24 10 40'

Starbulk91217846
Costamare7177637

Στο ντέρμπυ των ουραγών του πρωταθλήματος της Shipping League B η ομάδα της STARBULK πανηγύρισε τη νίκη με 46-37 επί της ομάδας της COSTAMARE. Έτσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-4, έχοντας κρυφές ελπίδες για είσοδο στην τετράδα. Η COSTAMARE με ρεκόρ 1-6 βλέπει το όνειρο της τετράδας να σβήνει σιγά σιγά.

Άστοχα και νευρικά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες με τις άμυνες να κυριαρχούν. Με αρκετά λάθη εκατέρωθεν καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το 9-7 να διαμορφώνεται χάρη στα τρίποντα των Χριστοδούλου και Χαρίτου αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ανέβηκαν κάπως επιθετικά με την COSTAMARE να βρίσκει σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο του Παπασταύρου (9 πόντοι στο δεκάλεπτο). Άλλο ένα τρίποντο του Χαρίτου βοήθησε την ομάδα του να περάσει με 21-24 στο ημίχρονο.

Η STARBULK μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα της έκλεισε τους διαδρόμους, η μπάλα κυκλοφορούσε με περισσότερη υπομονή στην επίθεση και το επιμέρους 17-7 της έδωσε ένα καλό προβάδισμα (38-31).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο επιθετικά και για τους δύο. Αρχικά ένα σερί 0-6 της COSTAMARE  έφερε τη διαφορά στον πόντο (38-37) όμως η συνέχεια άνηκε στην STARBULK που δεν δέχτηκε καλάθι στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, έτρεξε ένα σερί 8-0 και κατέκτησε δίκαια τη νίκη.

Μωραΐτης, Χριστοδούλου και Ζήλιας οι καλύτεροι για τους νικητές. Χαρίτος και Παπασταύρου κορυφαίοι για την COSTAMARE.