07/11/2023 22:00 Shipping League B 23/24 5 40'

Starbulk101115743
Diana11119940

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα μεταξύ της Star Bulk και της Diana οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 43-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιξαν ατομική άμυνα, ενώ οι αντίπαλοι τους ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος ο οποίος όμως δεν τους βοήθησε στην παραγωγικότητα τους καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 5-4. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και τους φιλοξενούμενους λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου να προηγούνται με 10-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, τα στρατόπεδα έδειξαν να προσαρμόζονται καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα με πιο επιτυχημένη σε αυτό ήταν η γηπεδούχος η οποία κρατώντας τους αντιπάλους της για τρία λεπτά χωρίς καλάθι προηγούνταν με 19-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Diana βρήκαν την απάντηση. Άρχικά τους πλησίασαν στο τέλος έκαναν την ανατροπή με 21-22 ως σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι σκληρές μονομαχίες ήταν ο κανόνας που οδηγούσε τις επιθέσεις να εκδηλώνονται πιο βιαστικά και έτσι το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 28-26. Στην πορεία οι συμπαγείς άμυνες ωθούσαν τα σουτ εκδηλώνονται από πιο μακριά τα οποία κυρίως ήταν άστοχα. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 36-31.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Star bulk κράτησαν το προβάδισμα τους σταθερό, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά φάουλ τα οποία σημειώνονταν στο παρκέ. ;Eτσι με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 39-33. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα όμως οι παίκτες των φιλοξενούμενων γύρισαν το διακόπτη και έχοντας σαν όχημα ένα σερί έξι πόντων κατάφεραν να αντεπιτεθούν και να σημειώσουν μία απρόβλεπτη όπως εξελισσόταν το παιχνίδι, νίκη.