14/11/2017 22:00 Elite League A 17/18 40'

Kaizen Gaming1120191565
OTE Cosmote12971341

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και του OTE COSMOTE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια αλλά με τον ΟΤΕ να επιβάλει γρήγορο ρυθμό τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 4 λεπτά με το σκορ να είναι 5 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου η ομάδα της STOIXIMAN ακολούθησε το γρήγορο τέμπο, έτρεξε και αυτή σε αιφνιδιασμούς και έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ των Παπάζογλου Ε. και Δασκαλάκη Γ. μείωσε, με το σκορ να είναι 11 – 12 στo τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με drive του Πιαλόγλου Α. οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, με τις δύο ομάδες να εναλάσονται στο προβάδισμα και να έχουν λυθεί επιθετικά ενώ ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς και το παιχνίδι είχε περισσότερες σετ επιθέσεις με αποτέλεσμα η STOIXIMAN να ευνοηθεί και το σκορ να είναι 19 – 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του ΟΤΕ άρχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με τους αντιπάλους τους να κάνουν εξαιρετική δουλειά στις βοήθειες και στα ριμπάουντ και με περισσότερη υπομονή στην εκτέλεση των συστημάτων τους και μεγαλύτερη παραγωγή από assist έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 31 – 21.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με την ομάδα του ΟΤΕ να συνεχίζει να δείχνει διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκε στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, η ομάδα της STOIXIMAN να συνεχίζει να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ και με απόλυτη κυριαρχία του Παπάζογλου Ε. στην ρακέτα και στα ριμπάουντ ανέβασε και άλλο την διαφορά παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. με 15 (5) και ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Ε. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΑΣΗΜΑΚΗΣ Ν. με 10 (2) και ΜΑΥΡΑΚΗΣ Γ. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τηγάνης Γ., Παπαδόπουλος

Κατσαΐτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Οταν υπάρχουν δύο τρανταχτά στοιχεία σε ένα παιχνίδι τα οποία ειναι 40 πόντοι επιθετικά και 17 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν εχει νοημα να αναλύεις πολυ τα πράγματα. Εμείς ουσιαστικά παίξαμε τα πρωτα πεντε λεπτά του παιχνιδιού και στα υπόλοιπα 35 αρνηθήκαμε να κανουμε οτιδήποτε σωστό. Ακομα και σε μερες που τα σουτ δεν μπαίνουν ενω ταυτόχρονα ο αντίπαλος μπορει να γυρίζει την μπαλα και να πετυχαίνει και μεγαλα καλάθια ,υπάρχουν τροποι να αντιδράσεις και να διεκδικήσεις τις πιθανότητες σου αλλα αυτο προϋποθέτει πανω απο ολα υψηλη συγκέντρωση την οποια εμεις σήμερα δεν μπορεσαμε να την φτάσουμε καν σε ικανοποιητικά επίπεδα οπότε φυσιολογικά ήρθε η ήττα απο μια Ομάδα που εχει και την εμπειρία και το ροστερ να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες του αντιπάλους της. Ακομα και στις ήττες οφείλουμε να μην αδικούμε τον εαυτο μας και σήμερα τον αδικησαμε πολύ οποτε μονο εμεις οι ίδιοι μπορούμε να το αλλάξουμε. Συγχαρητήρια στην Stoiximan και καλή συνέχεια σε όλους.”