STOIXIMAN SERVICES S.A vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

09/05/2019 22:10 Play Off Elite League 18/19 40'

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Το 1-0 στη προημιτελική σειρά της ELITE LEAGUE έκανε η ομάδα της STOIXIMAN απέναντι στην  ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του Ψυχικού. Στο μπάσκετ δεν υπάρχει ισοπαλία, πάντα υπάρχει νικητής ακόμη και στα παιχνίδια που οι δύο ομάδες είναι ισοδύναμες. Έτσι και σε αυτό το ματς η ομάδα της STOIXIMAN ήταν η τυχερή που χαμογέλασε στο τέλος, με τον Πιαλόγλου να πετυχαίνει τρίποντο στα 0,7’’ πριν τη λήξη του αγώνα και να δίνει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Έτσι η STOIXIMAN έκανε το 1-0 σε μια σειρά με δύο σχεδόν ισοδύναμες ομάδες!

Πιο δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της STOIXIMAN. Η άμυνα ζώνης της ομάδας του Ξηνταβελώνη είχε κλείσει τους διαδρόμους για την ομάδα του Καλαφατάκη, η οποία είχε 0/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ (7-2, 11-6). Ωστόσο η καλή της άμυνα και η ενέργεια των παικτών των ΕΛ.ΠΕ. δεν επέτρεψαν στη STOIXIMAN να ξεφύγει στο σκορ (14-10).

Το 2ο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Μετά το 16-12 η ομάδα των ΕΛ.ΠΕ έτρεξε ένα επιμέρους  1-15 που ξεκίνησε με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Κατζέλη και συνεχίστηκε με καλάθια μέσα στη ρακέτα από τους Κουτούζη, Κουτρούλη και Καρβέλα. Έτσι τα ΕΛ.ΠΕ πήραν κεφάλι στο σκορ με διψήφια διαφορά (17-27  και  19-29) πριν απαντήσει η STOIXIMAN με ένα δικό της 9-0 σερί στο τέλος του δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο και Κουτσουβα.

Με την διαφορά στον πόντο (28-29) το 2ο ημίχρονο αναμενόντανε αμφίρροπο. Και πράγματι καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά άνω των 4 πόντων σε όλο το 2ο εικοσάλεπτο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχής. Οι Δασκαλάκης και Κουτσουβας ήταν πρωταγωνιστές για τη STOIXIMAN στην τρίτη περίοδο (έκαστος από 6 πόντους), ενώ από τα ΕΛ.ΠΕ ο Κατζέλης ήταν που τράβηξε επιθετικά την ομάδα του (9 πόντοι με 2 τρίποντα), με τη STOXIMAN να παίρνει βραχεία κεφαλή στη λήξη της  (44-43).

Άγρια ομορφιά είχε το 4ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να κάνουν κατάθεση ψυχής για τη νίκη. Ο Τσουκαλάς για τη STOIXIMAN με δύο καλάθια μέσα στη ρακέτα ήταν η νέα προσθήκη στην εξέλιξη του αγώνα. Τα τρίποντα των Κατζέλη και Μαρκάκη (είχε 0/6 μέχρι τότε αλλά 2/2 στην 4η περίοδο) έφεραν το ματς στα ίσα (52-52) με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο (52-53, 54-53, 54-55, 56-55) χάρη στις βολές του Παπαδόπουλου, τα καλάθια του Κουτσουβά , τη βολή του Καρβέλα και το καλάθι του Γκότση. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μαρκάκη έφερε στο +2 τα ΕΛ.ΠΕ με 1,30’’ (56-58) να απομένουν με τους Πιαλόγλου και Παπαδόπουλο να μην απαντούν και τον Καρβέλα με 2/2 βολές να δίνει προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με 56-60 στα 57,20’’. Ένα γρήγορο φάουλ πάνω στον ψύχραιμο Παπαδόπουλο έφερε το παιχνίδι και πάλι στη μία κατοχή (58-60). Ο Κουτούζης αστόχησε στην επίθεση αλλά η μπάλα βγήκε εκτός με την κατοχή στα ΕΛ.ΠΕ και 14 για την επίθεση τους. Και πάλι ο Καρβέλας όμως αστόχησε με τη STOIXIMAN να έχει την τελευταία επίθεση. Και εκεί που φαινότανε πως θα έμενε η μπάλα στα χέρια των παικτών του Ξηνταβελώνη μια δύσκολη πάσα του Λάσκαρη και ένα πιο δύσκολο τρίποντο του Πιαλόγλου έδωσαν την τεράστια νίκη στη STOIXIMAN, καθώς στα 0,7’’ που απόμεναν δεν μπόρεσαν τα ΕΛ.ΠΕ. να σκοράρουν!

Οι Παπαδόπουλος, Πιαλόγλου, Δασκαλάκης και Κουτσουβάς  οι καλύτεροι για τους νικητές με τους Κατζέλη, Καρβέλα, Κουτρούλη και Μαρκάκη να ξεχωρίζουν για τα ΕΛ.ΠΕ.  Οι ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού της για την επόμενη Πέμπτη για το game 2 της συναρπαστικής σειράς.

Διαιτητές : Στρέμπας, Τηγάνης, Ιασωνίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Πιαλόγκου Αλέξανδρος  (Παίκτης STOIXIMAN):

” Ήταν ένα καλό παιχνίδι που πήγαινε πόντο πόντο. Κερδίσαμε στις λεπτομέρειες. Θα τα πούμε την άλλη εβδομάδα.”

Κουτούζης Παύλος  (Παίκτης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ) :

Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι.  Η STOIXIMAN ξέρουμε είναι μια πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ ότι παίξαμε καλά και έξυπνα, πήγαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε.  Συμβαίνουν αυτά. Για ένα σουτ χάσαμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, την πέταξε την μπάλα και μπήκε. Θα μπορούσαμε βέβαια να το αποφύγουμε με μια καλύτερη άμυνα ή αν ήμασταν λίγο πιο προσηλωμένοι σε αυτά που μας είπε ο κόουτς. Συνεχίζουμε και πάμε να ισοφαρίσουμε την επόμενη Πέμπτη!