49 - 41

19/11/2019 20:00 Elite League 19/20 3 40'

Kaizen Gaming161015849
Elpen12912841

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της STOIXIMAN το βράδυ της Τρίτης απέναντι στην ομάδα της ELPEN με 49-41. Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, ειδικά για το επίπεδο των δύο ομάδων. Η ομάδα της STOIXIMAN παρουσιάστηκε σε ένα άλλο ματς με πολλές απουσίες, συμπεριλαμβανομένου και του προπονητή τους Ξηνταβελώνη, όμως έβγαλε πάθος στην άμυνα, επικράτησε στη μάχη των ριμπάουντ και είχε σε εξαιρετική επιθετική βραδιά τον Παπαγιαννόπουλο που είχε 5/5 τρίποντα και 20 πόντους. Η ELPEN μετά τη νίκη της πρεμιέρας δεν κατάφερε να συνεχίσει το ίδιο δυνατά, βρέθηκε σε πολύ κακή επιθετική βραδιά και πετυχαίνοντας μόνο 41 πόντους δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτικαλύτερο.

Με τον Τζανή να πετυχαίνει τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του και 9 συνολικά στο 1ο δεκάλεπτο (που ήταν και όλοι του οι πόντοι) η ομάδα της STOIXIMAN πήρε εξ αρχής κεφάλι στο σκορ, με την ELPEN να παίρνει το προβάδισμα μόνο για μια φορά στο ματς στο 3-4! Οι Κοσκινάς Βαγγέλης και Ζορμπάς κράταγαν στο σκορ την ELPEN με το 16-12 του πρώτου δεκαλέπτου να κολακεύει τους φιλοξενούμενους.

Η κακή επιθετική απόδοση των 2 ομάδων συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Παπαγιαννόπουλος με 2 τρίποντα έδωσε αέρα 12 πόντων στην ομάδα του (24-12), με την ELPEN όμως να αντιδρά και με τρίποντα των Μανωλιάδη και Κοσκινά να ρίχνουν τη διαφορά στο -5 (26-21) στο ημίχρονο.

Η ELPEN έμεινε χωρίς καλάθι για 9 λεπτά στην επανάληψη, σκοράροντας μόνο με βολές. Η STOIXIMAN κυριαρχούσε με τους ψηλούς Παπάζογλου και Παπαγιαννόπουλο να ξεχωρίζουν. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στους 15 πόντους (39-24 και 41-26) με το Μανωλιάδη να πετυχαίνει 7 σερί πόντους ρίχνοντας και πάλι τη διαφορά σε ανατρέψιμα μεγέθη (41-33)!

Το σερί της ELPEN συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο φτάνοντας το 0-12 (41-38), με την άμυνα της μεγάλο πρωταγωνιστή. Η STOXIMAN έμεινε 8 λεπτά χωρίς πόντο με τον Παπάζογλου να κάνει το 43-38 δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις της ELPEN και βολές του Ξηνταβελώνη (3/4) που έφεραν τη διαφορά στο +8 (46-38) με τη νίκη να καταλήγει τελικά στη STOIXIMAN.

Κορυφαίος της αναμέτρηση ο Παπαγιαννόπουλος με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, Ακολούθησαν σε απόδοση οιΠαπάζογλου, Ξηνταβελώνης και Δασκαλάκης. Οι Μανωλιάδης, Κοσκινάς και Ζορμπάς οι καλύτεροι της ELPEN.

Διαιτητές : Ορφανός Ε. , Παπαδόπουλος Α.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ξηνταβελώνης Αναστάσιος  (Παίκτης STOIXIMAN) :

” Πολύ σημαντική νίκη. Έπρεπε να κερδίσουμε μετά την ήττα την 1η αγωνιστική. Δεν έχουμε μαζευτεί ακόμη λόγω των τραυματισμών. Σε κάθε παιχνίδι θα είμαστε και καλύτεροι.

Βλασσόπουλος Μάνος (Αρχηγός ELPEN) :

” Βρεθήκαμε σε πολύ κακή βραδιά επιθετικά και αυτό φαίνεται από την συνολική συγκομιδή των πόντων μας. Καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο αλλά στο τελευταίο λεπτό από δικά μας λάθη δεν καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Καλή συνέχεια σε όλους.