64 - 66

15/05/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 4 40'

Suits0918251264
Φυσικό Αέριο1919141466

Μία τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ SPRING MARINE  (Commercial League D) απέναντι στην σπουδαία ομάδα της SUITS (Elite League) με 64-66, πανηγυρίζοντας έτσι τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού ΦΣΑ – DIANA. Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή, και στην προκειμένη περίπτωση η νίκη του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ήταν μεγάλη καθώς ο αντίπαλος της είναι μια σπουδαία ομάδα που πολέμησε μέχρι τέλους για την πρόκριση στον τελικό.

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι μόλις 5-5. Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ όμως ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με τον Κώτσια να σκοράρει 8 σερί πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (9-19)!

Με τον Καψαρίδη να ζεσταίνεται και να πετυχαίνει 11 πόντους στο δεκάλεπτο η ομάδα της SUITS βρήκε σκορ και μείωσε σε 23-29, όμως το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ με αρκετούς αιφνιδιασμούς κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και μάλιστα να κερδίζει το επιμέρους δεκάλεπτο με 18-19 με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 27-38!

Ο Καψαρίδης πήρε πραγματικά φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο όντας απλά ασταμάτητος. Πέτυχε 21 (!) πόντους από τους 25 της ομάδας του σπαραλιάζοντας κάθε αμυντικό πλάνο του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ. Το αντίπαλο δέος ο Κώτσιας πέτυχε 10 πόντους με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 52-52.

Τεράστιο ντέρμπυ ήταν φυσικά το τελευταίο δεκάλεπτο με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει και το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο. Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ έκανε αρκετά φάουλ στον Καψαρίδη που πήγε πολύ στη γραμμή των βολών. Με ½ βολές όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο ένα λεπτό πριν το τέλος με το σκορ να είναι στο 64-65. Ο Κωστίδης έχασε 2 βολές, η SUITS όμως έκαναν λάθος στα 17 δεύτερα πριν τη λήξη και ο Μπαλτίμας με ½ έκανε το 64-66, που ήταν και το τελικό σκορ με τη SUITS να μην καταφέρνει να σκοράρει στην τελευταία επίθεση.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για ένα σπουδαίο ημιτελικό!

Κώτσιας με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ ο MVP των νικητών. Μπαλτίμας και Δαούτης ακολούθησαν. Εκπληκτικός ο Καψαρίδης με 45 πόντους και 16 ριμπάουντ.