74 - 63

21/02/2024 22:00 Elite League 23/24 10 40'

Suits2310182374
Mytilineos1813141863

Τεράστια νίκη, την πρώτη της μέσα στο παρκέ, πέτυχε η ομάδα της SUITS απέναντι στην ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας Elite League. Έτσι με ρεκόρ 2-6 απέκτησε κάποιες μικρές ελπίδες να προλάβει την τετράδα. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ με ρεκόρ 4-2 έχασε σχεδόν κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση, σε μια ήττα που ήταν εκτός πλάνου.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρομερή παρουσία του Καψαρίδη και στις απουσίες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.

Εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο από την SUITS με τον Καψαρίδη να πετυχαίνει 18 πόντους, όσους όλη η ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ με το σκορ να κλείνει στο 23-18. Η άμυνα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ έκανε καλύτερο δουλειά στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσαρμόστηκε πάνω στον Καψαρίδη, όμως η επίθεση της δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με το επιμέρους 10-13 να μειώνει τη διαφορά στους 2 πόντους στο 33-31.

Ο ΜΥΤΙΉΝΑΙΟΣ συνέχισε την καλή αμυντική παρουσία του και στην αρχή της επανάληψης παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 37-42. Εκεί όμως η ομάδα της SUITS ανέβασε ρυθμό στην επίθεση, έβαλα μεγάλα καλάθια, έτρεξε ένα επιμέρους 14-3 για το +6 (51-45) στο τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο πάθος στην τέταρτη περίοδο, με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ να προσπαθεί για την ανατροπή, όμως η ομάδα της SUITS κράτησε την ψυχραιμία της, είχε σωστές επιλογές παίρνοντας τελικά μια μεγάλη νίκη.

MVP του αγώνα φυσικά ο Καψαρίδης με 43 πόντους, 4 ασίστ, 19 ριμπάουντ και το εκπληκτικό 52 efficiency. Ο Ληξουργιώτης ακολούθησε σε απόδοση. Τσιλάβης με 26 και και Αγγελόπουλος με 13 οι καλύτεροι του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.

Κοντογιάννης Κωνσταντίνος (Παίκτης Suits)