06/05/2022 19:00 Shipping League 21/22 2 40'

Technava41212533
Arcadia71441439

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της αγωνιστικής μεταξύ της Technava και της Arcadia οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 33-39.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιζαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη για να μπορέσουν να αποκρούσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Οι άμυνες λειτούργησαν σωστά κλείνοντας τους χώρους  και το σκορ ήταν  4-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες και των 2 ομάδων είχαν επιθετική ανομβρία αφού οι γηπεδούχοι έμειναν στο 0 για 5 λεπτά ενώ οι φιλοξενούμενοι 2 επιτρέποντας στους τελευταίους να περάσουν μπροστά στο σκορ με 4-7  με την περίοδο να κλείνει με σκορ με 4-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη που τους βοήθησε να περάσουν μπροστά με 9-8 αλλά να δέχονται απάντηση  και το σκορ ήταν  11-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη που βοήθησαν τους παίκτες της Arcadia να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-21.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν κρύες και χρειάστηκαν περίπου 2¨30 λεπτά ώστε να βρούν σκορ που τους έδωσε μια ψυχολογική ώθηση με σερί 8 πόντων να περάσουν μπροστά με 24-21 χάρη σε τρίποντο ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Από εκείνο το σημείο συνέχιζαν να κρατούν τα ηνία του αγώνα κλείνοντας την περίοδο με σκορ 28-25.

Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν στη κόψη του ξυραφιού και έδειχνε πως η ομάδα που θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα ήταν εκείνη όπου θα ήταν πιο ψύχραιμη στη διαχείριση του αγώνα σε αυτό το οριακό σημείο. Οι φιλοξενούμενοι όντας  πιο έμπειροι στο πρωτάθλημα έπαιξαν με περισσότερη ωριμότητα και κατάφεραν να είναι εκείνοι που πήραν τη νίκη με σκορ 33-39 αφού κατάφεραν να τρέξουν ένα συνολικό 5-14 στο σύνολο του δεκαλέπτου.