55 - 62

05/07/2024 21:15 Shipping League B Playoffs 23/24 40'

Technomar1610141555
Danaos212141662

Με εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν και οι δύο ημιτελικοί της Shipping League B, καθώς και στα δύο ζευγάρια οι ομάδες που είχαν τερματίσει πιο χαμηλά στη βαθμολογία πήραν και την πρόκριση στον τελικό. Η DIANA (5) επικράτησε με 63-69 της ENESEL (1) και η DANAOS (3) επικράτησε με 55-62 της TECHNOMAR (2) με το ζευγάρι του τελικού να είναι το DANAOS – DIANA!

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως φανερώνει εξάλλου και το τελικό σκορ, με την DANAOS όμως να είναι καλύτεροι στα σημεία και να κατακτά δίκαια τη νίκη.

Η κλειστή άμυνα ζώνης της TECHNOMAR στην αρχή του αγώνα δεν δυσκόλεψε την ομάδα της DANAOS, η οποία με καλή κυκλοφορία και σωστή καθοδήγηση από την προπονήτρια τους βρήκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Και η TECHNOMAR όμως επιθετικά έβρισκε λύσεις, ξεκινώντας μάλιστα με τρία τρίποντα την αναμέτρηση, για το 16-21 του πρώτου δεκαλέπτου!

Η DANAOS συνέχισε το ίδιο δυνατά και στην αλλαγή της άμυνας της TECHNOMAR  σε man to man. Ο Παπαγεωργίου ήταν εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, η DANAOS έτρεξε πολλούς αιφνιδιασμούς με την TECHNOMAR να μην καταφέρνει να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων τους και τη διαφορά να αυξάνεται σε διψήφια μεγέθη (26-42)!

Η TECHNOMAR όμως μπήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει την ανατροπή στην επανάληψη. Πίεσαν στην άμυνα τους, περιόρισαν τους αιφνιδιασμούς της DANAOS ρίχνοντας την επίθεση της στους μόλις 4 πόντους! Ο Τριανταφύλλου με τρίποντο και βολή (τετράποντο στην ουσία) έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (40-46) με τον αγώνα να γίνεται και πάλι ντέρμπυ!

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στην τελική του ευθεία, με τη DANAOS να συνέρχεται από το κακό της δεκάλεπτο, να βρίσκει σκορ με τα τρίποντα (3) του Γλυκόπουλου και να μην επιτρέπει η διαφορά να πέσει κάτω από τους 5 πόντους (51-56). Μένοντας σχετικά ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών κατέκτησε τη δίκαιη νίκη, παρά τις τεράστιες προσπάθειες της TECHNOMAR!

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για έναν πολύ όμορφο ημιτελικό!

Παπαγεωργίου και Γλυκόπουλοςοι κορυφαίοι των νικητών, Κορακίδης και Σκιάνης ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Μαμαλάκης με 29 πρώτος σκόρερ του αγώνα!