53 - 25

19/06/2024 22:00 Shipping League B 23/24 18 40'

Technomar1812111253
Starbulk6102725

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, καθώς οι τελικές θέσεις των ομάδων είχαν καθοριστεί, η ομάδα της TECHNOMAR κέρδισε με 53-25 την ομάδα της STARBULK στην τελευταία αγωνιστική της Shipping League B.  Με ρεκόρ 13-3 η TECHNOMAR τερμάτισε δεύτερη, ενώ η STARBULK με ρεκόρ 6-10 τερμάτισε στην έκτη.

Σαν πρόβα play off ήταν στην ουσία ο αγώνας με τις δύο ομάδες να έχουν στο μυαλό τους τα σημαντικά παιχνίδια που ακολουθούνε. Η επικράτηση της TECHNOMAR ήρθε αρκετά εύκολα με τη διαφορά να παίρνει διαστάσει από νωρίς.

Η άμυνα ζώνης της TECHNOMAR δυσκόλευε αρκετά την ομάδα της STARBULK. Με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι από νωρίς, με τη STARBULK να σκοράρει μόλις 6 πόντους με 2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (18-6).

Η εικόνα της STARBULK βελτιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βαλαή να σκοράρει μέσα από το ζωγραφιστό και τη διαφορά να παραμένει πάνω από 10 πόντους. Οι Σαρδής και Μαμαλάκης είχαν εύκολο σκορ για την TECHNOMAR για το 30-16 του ημιχρόνου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της STARBULK να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της TECHNOMAR να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά μια νίκη σε έναν αγώνα πρόβα για τα play off.

Εκπληκτικός ο Μαμαλάκης με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ. Σαρδής και Μπουργουρής ακολούθησαν σε απόδοση. Βαλαής και Σέμπογλου ξεχώρισαν για την STARBULK.