48 - 54

03/12/2021 21:30 Commercial League B 21/22 5 40'

Techpassion1012101648
Chronotechnica Dinosaurs1419101154

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ και των CHRONOTECHNICA DINOSAURS  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες είδαμε πολύ καλό μπάσκετ. Επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις γυρνώντας γρήγορα την μπάλα με σωστές επιλογές. Αμυντικά από την άλλη πλευρά παίζοντας άμυνα ζώνης προτίμησαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς το καλάθι. Για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο μερικά διαδοχικά κλεψίματα από τους φιλοξενούμενους τους έδωσαν  το προβάδισμα προς το τέλος του δεκαλέπτου 10 – 14.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά. Αμυντικά συνέχισαν να παίζουν άμυνα ζώνης στην οποία έκλεισαν ακόμα περισσότερο κάτι που οδήγησε σε μερικά άστοχα σουτ στην προσπάθεια τους να φτάσουν την μπάλα μέχρι το καλάθι. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι από άποψη ευστοχίας βρισκόντουσαν σε κακή μέρα συνέχισαν να προσπαθούν πυρετωδώς καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια. Την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετές βασικές επιθέσεις και πούλησαν πολλές φορές την μπάλα ωστόσο το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 22 – 33.

Κατά την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου μάλλον οι γηπεδούχοι κρύωσαν κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να να παραμείνουν για αρκετό αγωνιστικό χρόνου χωρίς κάποιο καλάθι. Κάπου στα μισά του δεκαλέπτου οι σφυγμοί είχαν ανέβει και οι δύο ομάδες θολωμένες από την θέλησή τους για νίκη δεν έκαναν τις καλύτερες επιλογές με αποτέλεσμα να γίνουν λάθη  στην κυκλοφορία και στο κατέβασμα της μπάλας αλλά και στις τελικές προσπάθειες. Ωστόσο οι καλές φάσεις δεν έλειψαν ούτε από αυτό το δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 32 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι που εμφανώς δεν είχαν καμία διάθεση να παραδώσουν το παιχνίδι μπήκαν δυναμικά και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ μείωσαν αμέσως τη διαφορά. Από την πλευρά τους όμως και οι φιλοξενούμενοι που θέλαν εξίσου πολύ τη νίκη παίζοντας ομαδικά και περιορίζοντας τα άσκοπα φάουλ και τα λάθη στην επίθεση κατάφεραν να φύγουν νικητές από την αναμέτρηση με τελικό σκορ 48 – 54.

Διαιτητές: Τσάτσης, Βαλούσης

Αλεβιζόπουλος Π. (Αρχηγός ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ IKE)

Παπαδόπουλος Χ. (Coach CHRONOTECHICA DINOSAURS)