53 - 60

26/11/2023 15:00 Commercial League B 23/24 3 40'

Techpassion715161553
Vodafone1614181260

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ και της VODAFONE οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και αυτό φαίνεται από το σκορ καθώς ήταν 1-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η ομάδα της VODAFONE έμεινε πιστή στο man to man σχήμα της αμυντικά ενώ στην επίθεση άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η ομάδα της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ ξεκίνησε πιο δυναμικά και κατάφερε να μειώσει σε 13-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου συνέχισαν δυναμικά στον ίδιο ρυθμό , η ομάδα της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ έκανε πολλά φάουλ μείωσε σε 22-26 όμως η ομάδα της VODAFONE δεν τα παράτησε και το ημίχρονο έκκλεισε με σκορ 22-30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα έπαιζε και εκείνη man to man και κατάφερε να μειώσει 26-30 μόλις σε δύο λεπτά. Από την άλλη η ομάδα της VODAFONE πίεζε σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά της με το σκορ να κλείνει στο 31-38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η δεύτερη ομάδα κατάφερε να διευρύνει στο ελάχιστο το σκορ του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομαδες έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα και το σκορ διαμορφώθηκε 44-53 5 λεπτά πριν την λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο ρυθμός είχε πέσει και για τις δύο ομάδες όμως η ομάδα της VODAFONE κατάφερε να κρατήσει το υπερ της σκορ με τον αγώνα να κλείνει 53-60.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βικωράτος Νικόλαος με 14 πόντους και Κουτρουμάνος Φώτιος με 16 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δημητρόπουλος Κοσμάς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ και με τον Φουφουδάκη Σπύρο με 11 πόντους.
Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της VODAFONE να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Αλεβιζόπουλος Παναγιώτης (Παίκτης Τεκπασιον ΙΚΕ)