51 - 56

27/02/2018 20:45 Super League A 17/18 40'

ThinkDigital0616161351
Novibet1415121556

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική ήταν η νίκη που πέτυχε η ομάδα της Novibet το βράδυ της Τρίτης 27/02 στο κλειστό του Περιστερίου απέναντι στην πολύ μαχητική ομάδα της Think Digital. Το ματς ήταν αμφίρροπο μιας και οι 2 ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους ειδικά στην επίθεση και με κύριο εκφραστή τον αρχηγό Τσαγκλή. Ο guard της Novibet προσπαθούσε κυρίως με διεισδύσεις να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα ζώνης, με ιδιαίτερη επιτυχία αφού με δικούς του 11 πόντους  έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του έστω και με μια μικρή διαφορά που εφτασε μέχρι και το + 8. Οι γηπεδούχοι φανερά επηρεασμένοι από την απουσία του Μάργαρη έψαχναν συνεχώς την εξίσου αξιόπιστη επιλογή που ακούει στο όνομα Μαυρίκος. Βέβαια η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Novibet τους δυσκόλεψε παρά πολύ στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να τελειώσει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6 – 14.

Στη 2η περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι με την καλή τους άμυνα κατάφερναν και διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας. Βέβαια όσο περνούσε ο χρόνος εκτός από τον Τσαγκλή, μπήκαν και άλλοι παίχτες στην εξίσωση του σκοραρίσματος όπως ο Κατσιώρης με τον Αραμπατζή Γ με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να φτάσει μέχρι και το +10 (11 – 21). Οι παίχτες της Think Digital εξακολουθούσαν να δυσκολεύονται να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι ενώ αμυντικά από ένα σημείο και μετά γύρισαν σε man to man γιατί είδαν πως η αρχική τους επιλογή δεν τους βγήκε. Με αυτά και μ´ αυτά το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 22 – 29.

Στο 3ο δεκάλεπτο η αλλαγή στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων άρχισε σιγά σιγά να αποδίδει καρπούς. Αρχικά με 4 γρήγορους πόντους του Μαυρίκου η διαφορά έπεσε στους 5. Οι φιλοξενούμενοι αν και δύσκολα βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την καλή άμυνα των αντιπάλων τους και με ένα τρίποντο του συνήθη υπόπτου Τσαγκλή περίπου στο 25´ κατάφεραν και ξανά ανέβασαν την διαφορά στο + 11 (26 – 37). Από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση των παιχτών της Think Digital με κύριο  πρωταγωνιστή τον Μαυρίκο όπου βοήθησε την ομάδα του να τελείωσει το δεκάλεπτο μένοντας πίσω στο σκορ  με μόνο 3 πόντους διαφορά (38 – 41).

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς έγινε derby. Οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του αρχηγού Σαμπατά μείωσαν σε 41 – 42 και κατάφεραν να μεταφέρουν την πίεση στους αντιπάλους τους. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο δεν έπαιζαν καλά ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση με αποτέλεσμα μετά από λίγο το σκορ να είναι 43 – 45. Εκεί μίλησε όμως ο Κατσιώρης όπου πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με αλλεπάλληλες ελεύθερες βολές έδωσε στην ομάδα του έναν αέρα 6 πόντων (46 – 52). Κάπου εκεί η κούραση έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο για τους γηπεδούχους όπου συνέβαλε σημαντικά στις κακές επιλογές στην επίθεση. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητές έστω και δύσκολα την ομάδα της Novibet με σκορ 51 – 56.

Για τους νικητές καταλυτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τσαγκλής που πέτυχε 25 πόντους ενώ για την ομάδα της Think Digital φανταστική εμφάνιση έκανε ο Μαυρίκος που πέτυχε 33.

Διαιτητές : Σιδέρης, Παυλόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Τσαγκλής Γιώργος (Αρχηγός Novibet) : “Πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οι 2 ομάδες προσπάθησαν πάρα πολύ. Στο τέλος σταθήκαμε λίγο πιο εύστοχοι στις βολές και καταφέραμε και κερδίσαμε. Ευχαριστώ πολύ.”

Σαμπατάς Νίκος (Αρχηγός Think Digital) : “Όλα καλά. Πολύ καλό ματς. Εδώ η Novibet είναι πρωτοπόροι και πρωταθλητές τα έχουν κάνει όλα. Εμείς παίζουμε με ελλείψεις, λείπει ο Μάργαρης ο καλύτερος μας παίχτης. Παίξαμε πολύ καλά. Με την άμυνα πήγαμε, δεν είχαμε καλή επίθεση. Τα παιδιά έπαιξαν πολύ ωραία και δίκαια το πήραν.  Το πήγαμε το ματς στον πόντο, δεν είχαμε δυνάμεις να βάλουμε 2 τρίποντα στο τέλος για να το καθαρίσουμε. Καλή συνέχεια σε όλους.”