25/01/2017 20:00 League C2 16/17 40'

ThinkDigital1312101954
OTE Cosmote 212177642

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της THINK DIGITAL (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και του ΟΤΕ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΟΤΕ από την αρχή μπήκε με καλύτερα πατήματα και πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, αλλά και με την Think Digital να ακολουθεί το γρήγορο τέμπο και με 2 εύστοχα τρίποντα του Σαμπατά Ν. πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 8–6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ενέργεια αμυντικά, έκαναν διαδοχικά κλεψίματα και βελτιώθηκαν στις σετ επιθέσεις τους απέναντι στην ζώνη, αλλά και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευστοχούν από την γραμμή των 3 πόντων, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 13 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, με τον ΟΤΕ να συνεχίζει να βελτιώνεται στις οργανωμένες επίθεσης του, την Think Digital να πιέζει συνεχώς για αιφνιδιασμούς αλλά αλλά να έχει πολλά αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ να είναι 15 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Thing Digital αντέδρασαν, κοντρολάραν το παιχνίδι τους και επέλεξαν περισσότερες σετ επίθεσεις, βελτιώσαν τα ποσοστά τους ενώ παράλληλα βελτίωσαν και την εκτέλεση της ζώνης με αποτέλεσμα να μειώσουν σε μία κατοχή και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 25 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πιέσουν συνεχώς για αιφνιδιασμούς αλλά να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιλογές και πολλά αβίαστα λάθη, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 35 – 36 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι σε πιο αργό τέμπο από την αρχή, με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, να δείχνουν υπομονή και μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, τις άμυνες παρόλα αυτά να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 44 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της Think Digital κατάφερε με 3 διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Μαυρίκιο Ν. (ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 13 σερί πόντους για την ομάδα του), με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στους 10+ πόντους, τους παίκτες του ΟΤΕ να μην μπορούν να βρουν καθαρές επιλογές απέναντι στην ζώνη, αλλά να προσπαθούν να αντιδράσουν ασκώντας press, τους παίκτες της Think Digital όμως να το σπάνε συστηματικά, συνεχίζοντας να βρίσκουν εύκολους πόντους από αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 3+ κατοχών έως το τέλος και να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 27 και Μάργαρης Β. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δακούτρος Ι. με 10 (1) και Δημητράτος Γ. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.