16/03/2023 22:00 Commercial League B 22/23 7 40'

Topcut Modiano13910739
Intralot131381044

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Topcut Modiano και της Intralot, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 39-44.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις των αντίπαλο. Επιθετικά αν και υπήρχε αστοχία λόγω των καλών αμυνών οι παίκτες της Intralot είχα βρει τον τρόπο και είχαν μια βραχεία κεφαλή ενός πόντου στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα (6-7). Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με αποτέλεσμα στη λήξη της πρώτης περιόδου το σκορ να είναι ισόπαλο στους 13 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Topcut Modiano αντιμετώπισαν μια αστοχία που τους κράτησε στο μηδέν για 3 λεπτά. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα οι φιλοξενούμενοι μέσα από τις επιθέσεις να βρουν σκορ και να προηγούνται με 17-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο με τις 2 ομάδες να κάνουν λάθη αμυντικά το σκορ έγινε ξανά ισόπαλο στους 22 πόντους, τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να κλείνουν το ημίχρονο στο +4 (22-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση άνοιξαν τη διαφορά υπέρ τους και προηγούνταν στο 35o λεπτό του αγώνα με 23-32. Στην πορεία όμως δέχτηκαν απάντηση αποτυγχάνοντας να πουν στην τέταρτη περίοδο με μαξιλαράκι ασφαλείας (32-34)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της γηπεδούχου ήταν άστοχοι στις προσπάθειές τους λόγω της πίεσης στην άμυνα απο τους αντιπάλους τους. Έτσι οι παίκτες της Intralot με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη προηγούνταν με 35-42. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με το ρολόι εκδηλώνοντας μεγάλες επιθέσεις και ταυτόχρονα όταν βρισκόταν στην άμυνα πίεζαν συνεχώς και εξασφάλισαν έτσι τώρα στο φύλλο αγώνα.