23/05/2024 21:30 Commercial League A 23/24 13 40'

Tsakos Group8616939
OTE Cosmote155112152

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια δύσκολη νίκη κατέκτησε η ομάδα του OTE COSMOTE με 39-52 επί της ομάδας του TSAKOS GROUP στον εξ αναβολής αγώνα της δέκατης τρίτης αγωνιστικής της Commercial League A. Οι νικητές με ρεκόρ 8-5 είναι πολύ κοντά στην είσοδο στην τετράδα, ενώ οι ηττημένοι με 5-7 δεν έχουν ελπίδες για την τετράδα, όμως ελπίζουν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο στα play off.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην έχουν υψηλή απόδοση επιθετικά, όμως είχαν πάθος για τη νίκη με όμορφες μονομαχίες στο παρκέ και συναρπαστική εξέλιξη.

Με δυνατές άμυνες man to man ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα. Ο OTE COSMOTE σκόραρε στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο με βολές και τρίποντα με τους Μπότσικα, Πάτρα και Παπαδόπουλο με τον TSAKOS GROUP να δυσκολεύεται επιθετικά για το 8-15 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπλόκαραν επιθετικά, είχαν πολλά λάθη και καθόλου καθαρό μυαλό. Το επιμέρους 6-5 ήρθε με καλάθια των Αθανασίου (2) και Ντζίμα, ενώ για τον OTE COSMOTE σκόραρε μόνο ο Παπαδόπουλος για το 14-20 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του TSAKOS GROUP κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να βρει επιθετικό ρυθμό, ιδιαίτερα μετά το εικοστό πέμπτο λεπτό και μετά, με τα τρίποντα των Κουβά και Κοβάνη  Έτσι το παιχνίδι να μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο  με τη διαφορά μόλις στον ένα πόντο (30-31).

Εκεί η ομάδα του OTE COSMOTE ήταν πιο ψύχραιμη, με καλύτερη κυκλοφορία και τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια. Πέτυχε 5 (!) τρίποντα παίρνοντας διαφορά στα τελευταία λεπτά κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

Παπαδόπουλος, Κάνιαρης και Κοπετίνας οι καλύτεροι των νικητών, Χαλκίτης και Κουβάς ξεχώρισαν για την TSAKOS GROUP.