60 - 65

26/06/2023 20:30 Play Off Shipping League A 22/23 40'

Tsakos Group161615960
Angelicoussis Group142471165

Στον τελικό της shipping μεταξύ της Τsakos Group και της Angelicoussis Group οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν πρωταθλητές της κατηγορίας με τελικό σκορ 60-65

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο ομάδων επέλεξαν πιεστικές ατομικές άμυνες για να στραγγαλίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος η οποία κατάφερε να είναι πιο αποτελεσματική στις εκτελέσεις της απέναντι στους αντιπάλους της που δοκίμασαν κυρίως τρίποντα και ήταν άστοχοι. Έτσι προηγούνταν με σκορ 6-3 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ο επιθετικός ρυθμός άνοιξε με τους παίκτες του Tsakos Group μέσα τους αιφνιδιασμούς να πετυχαίνουν να προηγούνται με 14-6 και τους φιλοξενούμενους στα τελευταία δύο λεπτά με ψυχραιμία να βρίσκουν το στόχο και να βρίσκονται πίσω με 16-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να είναι ισοδύναμες και να μην επιτρέπει η μία στην άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Ως αποτέλεσμα το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν ισόπαλο στους 23 πόντους. Στο υπόλοιπο οι παίκτες Angelicoussis Group κρατούσαν σταθερά προβάδισμα από τρεις πόντους και πάνω έχοντας ως βάση τα τρίποντα και προηγούνταν στο ημίχρονο με 32-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένοι και χάρη στα κλεψίματα και τους αιφνιδιασμούς έκαναν την ανατροπή και προηγούνταν με 44-42 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία τα λάθη βιασύνης και η αστοχία ήταν η απόδειξη της έλλειψης συγκέντρωσης στον αγώνα και οδήγησε τις ομάδες να έχουν επιμέρους σκορ ισόπαλο στους τρεις πόντους.
Στο τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι παίκτες Angelicoussis Group ήταν λίγο καλύτεροι χωρίς όμως και εκεί να καταφέρουν να αποφύγουν τα επιθετικά λάθη. Έτσι το σκορ με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν ισόπαλες 52 πόντους. Στα εναπομείναντα λεπτά παρακολουθήσαμε όλοι ένα θρίλερ με καθεμία από τις δύο ομάδες να παίρνει το προβάδισμα και να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Από τη μία οι παίκτες της Tsakos Group με τρεις μαζεμένες χαμένες βολές και τρίποντο, και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι που είχαν δύο μεγάλες επιθέσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να είναι εύστοχoi.
Η παράταση η οποία ξεκίνησε με τις ομάδες ισόπαλες στους 56 πόντους είδε τους παίκτες των γηπεδούχων να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων πολύ γρήγορα. Οι αντίπαλοί τους όμως όντας ψύχραιμοι και προτάσσοντας τη δύναμη που διέθεταν κάτω από το καλάθι είχαν ένα σερί 9 πόντων το οποίο τους έδωσε και τελικά την κούπα.

ΖΑΜΠΕΤΑΣ Γ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)