74 - 50

06/12/2022 20:30 Shipping League 22/23 6 40'

Tsakos Group1623132274
Angelicoussis Group128121850

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Angelicoussis Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74-50.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι, επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη για να αποκτήσουν από νωρίς μια διαφορά στο σκορ. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά στο σκορ ήταν η γηπεδούχος η οποία με ένα σερί 5 πόντων βρέθηκε μπροστά με 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 4 λεπτά χωρίς καλάθι που τους απομάκρυνε στο σκορ αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά χάρισαν σερί 4 πόντων με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με πολύ καλή επιθετική συγκέντρωση κατάφεραν να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων και να δείξουν τη διάθεση τους να πρωταγωνιστήσουν στο παιχνίδι αφού το σκορ ήταν 26-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες Angelicoussis Group να μην μπορούν να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις και να είναι αντιμέτωποι με μια μεγάλη διαφορά σε βάρος τους αφού το σκορ ήταν 39-20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Angelicoussis Group εμφανίστηκαν ιδιαίτερα αποδοτικοί αφού με ένα σερί 7 πόντων ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να πάρουν time out για ανακόψουν το ρυθμό τους. Οι παίκτες της Tsakos κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με 43-29 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να εμφανίζουν συμπτώματα κούρασης λόγω του μικρού βάθους στο ρόστερ τους με τους γηπεδούχους ναι το εκμεταλλεύονται αυτό και με γρήγορες επιθέσεις να αποκαθιστούν τη διαφορά που είχαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-32).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμφανώς χαλαροί λόγω της διαφοράς στο σκορ δοκίμασαν πολλά τρίποντα χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα και το σκορ ήταν 59-35 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά και οι 2 ομάδες συνέχισαν να δοκιμάζουν πολλά τρίποντα σε ένα κομμάτι αγώνα όπου έδειξαν τις επιθετικές τους αρετές και τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 74-50