51 - 43

15/05/2023 20:30 Shipping League 22/23 15 40'

Angelicoussis Group111391851
Tsakos Group116121443

Στον αγώνα μεταξύ της Angelicoussis Group και της Tsakos Group οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 51-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν κυρίως οργανωμένες με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν πολλά σουτ 3 πόντων ενώ οι αντίπαλοί τους να απειλούν με γρήγορο γύρισμα της μπάλας. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν σοβαρός 8 πόντους. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και να συνεχίζουν να είναι ισόπαλες στους 11 πόντους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η καλή άμυνα που επέδειξαν οι παίκτες της Amgelicoussis Group κράτησε την επίθεση των αντιπάλων τους σε χαμηλές πτήσεις και τους επέτρεψε στα μισά της περιόδου να προηγούνται με 20-13. Στο υπόλοιπο οι 2 ομάδες συνέχισαν να είναι ισοδύναμες έχοντας ένα ισόπαλο επιμέρους σκορ 4 πόντων. Η αιτία αυτών η η αδυναμία των γηπεδούχων να απειλήσουν από κοντά ενώ οι αντίπαλοι ήταν κάκιστοι στις πάσες τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι άμυνες συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα μην επιτρέποντας να σημειωθούν αρκετοί πόντοι. Έτσι στο 25ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 27-21. Στην πορεία ωστόσο οι παίκτες Tsakos Group βελτίωσαν την απόδοσή τους και καταφέρνοντας να πετύχουν μεγαλύτερο σκορ από τους αντιπάλους τους έφεραν το παιχνίδι στους 4 πόντους διαφορά και αφήνοντας μεγάλες υποσχέσεις για την συνέχεια 33-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες αποφάσισαν μέσα από μακρινά σουτ ακόμα να δοκιμάζουν να βρουν το πολυπόθητο για αυτούς σκορ. Έτσι το παιχνίδι άνοιξε με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι 46-39. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, και οι 2 ομάδες κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια κάνοντας το παιχνίδι πολύ ποιοτικό και όμορφο. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι διαχειριστήκαν το παιχνίδι όντας σοβαροί στην άμυνα καταφέρνοντας να βγουν νικητές σε αυτή τη μονομαχία.

ΜΑΡΓΩΝΗΣ Α. (ΑΡΧΗΓΟΣ ANGELICOUSSIS GROUP)