60 - 53

21/12/2023 21:30 Shipping League 23/24 5 40'

Tsakos Group0813142560
EastMed1315190653

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της TSAKOS GROUP και της EASTMED οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-53.
Στο 1ο Δεκάλεπτο η ομάδα της EASTMED ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς έκανε ένα σερί 0-3 ,έπαιρνε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα η ομάδα του TSAKOS GROUP  να πάρει 2 time out μέσα σε 3 λεπτά. Μετά το time out μπήκαν πιο οργανωμένοι και με εύστοχα σουτ ισοφάρισαν με 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα έκανε ένα σερί 0-4 και πέρασε με διαφορά στο σκορ , οι αντίπαλοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά αλλά δεν το κατάφεραν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε πιο οργανωμένα , πιο δυναμικά και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά από τα 5 πρώτα λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πρώτη ομάδα κατάφερε να κάνει 2/3 τρίποντα και να μειώσει την διαφορά στους 7(21-28)

Στο 3ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησα σωστά , όμως μετά από λίγο η δεύτερη ομάδα έκανε ένα σερί 0-7 και αύξησαν πάλι την διαφορά. Η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε 33-36 και να είναι μια ανάσα από την ισοφάρισει. Στην πορεία η δεύτερη ομάδα δεν άφησε περιθώρια άλλα στην αντίπαλη ομάδα και εκείνη με την μεριά τους πέρασαν ακόμα πιο μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-47.

Στο 4ο Δεκάλεπτο υπήρχαν και από τις δύο ομάδες σκληρές άμυνες , η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο και να είναι 46-47 στα 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η πρώτη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 5-0 και 8-0 καθώς είχαν βροχή 3πόντων , όπου εκεί ολοκληρωτικά γύρισε όλο το παιχνίδι και έτσι σφράγισαν την νίκη με τελικό σκορ 60-53.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου Γιώργος (24 πόντους και 5 ριμπάουντ) και ο Κούρτης Πέτρος (12 πόντους και 6 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χρυσάγης Γεώργιος (27 πόντους και 11 ριμπάουντ) και ο Χρυσάγης Ιωάννης (8 πόντους και 6 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της EASTMED να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της TSAKOS GROUP να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Κουβάς Παναγιώτης (Παίκτης Tsakos Group)