66 - 73

14/06/2023 20:30 Play Off Shipping League A 22/23 40'

EastMed1719141666
Tsakos Group1318172573

Στον αγώνα μεταξύ της Eastmed και της Tsakos Group οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 66-73.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στην πράξη η άμυνα υπέρ που ξεκίνησε καλύτερα ήταν των γηπεδούχων οι οποίοι οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε αστοχία και προηγούνταν με 10-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια χάρη στην πιεστική τους άμυνα οι παίκτες της Tsakos Group κατάφεραν να μειώσουν. Από την πλευρά τους οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν να βρουν σκορ μέσα από τα τρίποντα. Tο πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν καταφέρνοντας να εξουδετερώσουν την αντίπαλη επιθετικότητα. Λίγο αργότερα, κατάφεραν να ανατρέψουν τον αγώνα και να προηγούνται με 22-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι 2 επιθέσεις πήραν φωτιά καταφέρνοντας αλλεπάλληλα χτυπήματα η μία στην άλλη. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ωραίες συνεργασίες κάτω από το καλάθι των γηπεδούχων τους βοηθούσαν να παραμένουν μπροστά στο σκορ. Στο 25o λεπτό η διαφορά παρέμενε σε σταθερά επίπεδα (43-39). Στην πορεία μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου οι ομάδες επιδόθηκαν σε ξεδίπλωμα των επιθετικών τους αρετών που προσέφερε από την πλευρά του έξτρα ενδιαφέρον στον αγώνα (50-48).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η αμυντική χαλάρωση των παικτών της Eastmed επέτρεψε την κατάκτηση κάποιων επιθετικών rebound από τους αντιπάλους τους οι οποίοι εμέναν συνεχώς σε μικρή απόσταση από εκείνη. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 59-54. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ένα επιθετικό μπλακ άουτ των γηπεδούχων επέτρεψε στους φιλοξενούμενους ένα σερί 9 πόντων που δημιούργησε το μομέντουμ που λειτούργησε ως το καύσιμο για την πρόκριση.