18/11/2019 21:30 Super League A 19/20 3 40'

UCI145131446
Moore161621751

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Για την τρίτη αγωνιστική του B΄ομίλου της Super League η ομάδα της UCI υποδέχθηκε την ομάδα της MOORE. Οι φιλοξενούμενοι παρότι προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους,με κακή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, λίγο έλειψε να χάσουν το μάτς, ομως τελικά κατάφεραν να πάρουν έστω και δύσκολα, την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση με σκόρ 46-51.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν άμυνα man to man με γρήγορες επιθέσεις προηγήθηκαν στο πρώτο μισό της περιόδου με σκόρ 6-7. Οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν άμυνα ζώνης παρότι προσπέρασαν στο σκόρ, στη λήξη του δεκαλέπτου βρέθηκαν πίσω με σκόρ 14-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες αρχικά πήγαν σε οργανωμένες επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι με σημαντική βοήθεια απο τον Κολοκοτρώνη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και στους 14 πόντους. Οι γηπεδούχοι με άσχημα ποσοστά στην επίθεση, πέτυχαν μόλις 5 πόντους σε αυτή την περίοδο και δεν κατάφεραν να μειώσουν. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 19-32.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με γρήγορες επιθέσεις και συγκλονιστική άμυνα, δέχθηκαν μόλις 1 καλάθι στην τρίτη περίοδο, με την βοήθεια του Στρατηγαρέα στην επίθεση, πλησίασαν 32-34 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και με ευστοχία στις βολές κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη, έτσι όπως εξελίχθηκε το τρίτο δεκάλεπτο, νίκη με τελικό σκόρ 46-51.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζιγκουνάκης με 15 (1) και Στρατηγαρέας με 11 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζένας με 13 και Καρδιακίδης με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σελληνάς., Αντωνόπουλος