85 - 65

31/10/2017 20:30 Elite League A 17/18 40'

Eurobank1636161785
Motor Oil1220201365

Ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης στο όμορφο γήπεδο της Λεοντείου Πατησίων! Αντίπαλοι η πρωταθλήτρια ομάδα της UNION EUROBANK και η ομάδα της MOTOR OIL! Νικητές αναδείχθηκαν οι πρωταθλητές με 85-65, μετά από ένα ρεσιτάλ όμορφου μπάσκετ από τους παίκτες του Θεοδώρου, που από το πρώτο παιχνίδι της σεζόν έδειξαν έτοιμοι να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στη φετινή ELITE LEAGUE! Η ομάδα της MOTOR OIL έδειξε αρκετά ανταγωνιστική, όμως η μεγάλη βραδιά του Μυλωνά (25 πόντους με 6/8 τρίποντα) δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από αυτό το ματς.

Το «κλειδί» της νίκης της UNION EUROBANK ήταν η εκπληκτική τους εμφάνιση στο 2ο δεκάλεπτο. Η ομάδα των διυλιστηρίων με τους Σοφό και Μαργέτη να σκοράρουν και την άμυνα της να κλείνει τους διαδρόμους στα ατού των γηπεδούχων ήταν κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Μπιλικαϊδης και στη συνέχεια οι ψηλοί Χεργκελετζής και Κοντοπάνος έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, όμως το 16-12 του δεκαλέπτου έδειχνε ένα «κλειστό» παιχνίδι.

Η είσοδος του εκπληκτικού Μυλωνά άλλαξε τα δεδομένα της 2ης περιόδου. Μαζί με το Λαλλό πέτυχαν 8 τρίποντα (5 & 3 αντίστοιχα) σπαραλιάζοντας την άμυνα της MOTOR OIL, τιμωρώντας κάθε βοήθεια που έδιναν οι παίκτες της. Το εκπληκτικό 36-20 του δεκαλέπτου φανερώνει του λόγου το αληθές! Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 52-32 για την ομάδα της UNION EUROBANK.

Το 2ο ημίχρονο κύλησε με τη διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από τους 12-14 πόντους, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες (και τους 13 που είχε η κάθε ομάδα!!) με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δίκαιη και άνετη νίκη και τους φιλοξενούμενους να αφήνουν υποσχέσεις για καλύτερη συνέχεια!

Κορυφαίος του ματς ο Μυλωνάς με 25 πόντους. Ακολούθησαν οι Χεργκελετζής με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοντοπάνος με 12 πόντους (5/5 δίποντα) και ο Λάλλος με ¾ τρίποντα. Οι Καρύτσας, Τσόγκας και Μαργέτης οι καλύτεροι για την MOTOR OIL.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Κολοκυθάς.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μυλωνάς Νίκος  (Παίκτης UNION EUROBANK):

” Αρχικά καλή χρονιά με υγεία σε όλα τα παιδιά που κάνουν το χόμπι τους και γουστάρουνε που παίζουνε. Τη MOTOR OIL δεν είχαμε ξανά παίξει, είναι πάρα πολύ οργανωμένη σαν ομάδα, μας δυσκόλεψαν λιγάκι στην αρχή. Μετά όμως μπήκανε τα σουτ από όλους τους παίκτες. Τρέξαμε λιγάκι παραπάνω, άνοιξε λιγάκι το παιχνίδι. Κερδίσαμε σχετικά εύκολα. “

Βρυώνης Σταύρος  (Παίκτης MOTOR OIL) :

” Καλή αρχή σε όλους. Πρεμιέρα σήμερα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, οι πρωταθλητές. Νομίζω παίξαμε καλά, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο. Πιστεύω όσο περνάει ο καιρός θα δεθούμε ακόμη παραπάνω και θα το απολαύσουμε. Καλή συνέχεια σε όλους.