63 - 65

12/12/2017 20:30 Elite League A 17/18 40'

Eurobank1718121663
Nestle2116171165

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα της NESTLE το βράδυ της Τρίτης στην έδρα των πρωταθλητών με 65-63, υποχρεώνοντας την ομάδα της UNION EUROBANK στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά πως όλοι μπορούν να κερδίσουν και να χάσουν από όλους στην Elite League A!

Η NESTLE μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη από την αρχή της αναμέτρησης δείχνοντας τις προθέσεις της. Με βοήθειες πάνω στην άμυνα του Χεργκελετζή και το Σελιτά να ξεκινά εντυπωσιακά (πέτυχε 14 πόντους στην πρώτη περίοδο) πήραν κεφάλι στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (5-15). Οι πρωταθλητές αντέδρασαν με τους Μπιλικαϊδη και Μυλωνά μειώνοντας στον πόντο (17-18) με το Σελιτά να γράφει με δύσκολο τρίποντο το 17-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Χεργκελετζή και Μυλωνά να σκοράρουν μέσα από τη ρακέτα και από τα 6.75 αντίστοιχα η UNION EUROBANK πήραν το προβάδισμα (27-25), όμως ο Καλογεράκης πρόσφερε εύκολους πόντους στην ομάδα του και οι Γκουτσίδης και Τζαφέρης πέτυχαν μεγάλα σουτ για το +8 (27-35). Τελικά το ημίχρονο έληξε στο +2 για τη NESTLE (35-37)!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το 2ο ημίχρονο (39-37), όμως γρήγορα η NESTLE ανέβασε την απόδοση της, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Γκούρο και Καλογεράκη ξανά πήραν κεφάλι στο σκορ (41-46). Η UNION EUROBANK προσπάθησε να περάσει την μπάλα στην ρακέτα, όμως η άμυνα της NESTLE ανταποκρίθηκε φτάνοντας στο +7 στο τέλος του δεκαλέπτου (47-54).

Η NESTLE συνέχιζε να ελέγχει τον αγώνα και στην 4η περίοδο, κυρίως μέσω της καλής της άμυνας. Η διαφορά ήταν σταθερά στις 3 κατοχές, με το σκορ να είναι στο 56-63 1,38” πριν τη λήξη. Ένα αντιαθλητικό του Τζαφέρη στο Θεοφανίδη έφερε το 57-63 (1/2 βολές) και τρίποντο του Μπιλικαΐδη έκανε το 60-63 με 43,6” να απομένουν. Νέο κλέψιμο του Θεοφανίδης και 1/2 βολές έφεραν το ματς στο καλάθι, με τον Καλογεράκη να πετυχαίνει το πιο κρίσιμο καλάθι μετά από ασίστ του Γκούρου για το 61-65 στα 15,9”. 2/2 βολές του Θεοφανίδη έφεραν το 63-65 στα 9,1” με τη NESTLE να καλεί time out. Ο Τζαφέρης στην επαναφορά κέρδισε φάουλ, όμως είχε 0/2 στα 7.7” με τον Μπιλικαΐδη να αστοχεί σε ένα πολύ δύσκολο και τη NESTLE να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη..

Ο Σελιτάς ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 22 πόντους και 23 efficiency, πολύτιμη η συνεισφορά των Γκουτσίδη, Γκούρο, Καλογεράκη και Ιακωβάκη. Ο Χεργκελετζής ξεχώρισε για τους πρωταθλητές.

Διαιτητές : Σκούτας, Παπαδόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κοντοπάνος Σωτήρης  (Παίκτης UNION EUROBANK):

” Πολύ ωραίο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην ομάδα που κέρδισε. Τα παιδιά παίξανε πολύ καλά, πολύ οργανωμένα. Εμείς δυστυχώς ήμασταν άτυχοι στις βολές. Δε μας πήγαν καλά τα σουτ, ενώ τα παιδιά πήγαν καλά. Στην άμυνα ενώ ήμασταν σφιχτοί κάποια στιγμή χάσαμε το ρυθμό του αγώνα. Το γυρίσαμε στο τέλος. Ντέρμπυ! Συγχαρητήρια στα παιδιά και καλές γιορτές!  “

Παναγούλιας Αλέξανδρος  (Προπονητής NESTLE):

” Εξαιρετικός αγώνας και από τις δύο ομάδες. Όσοι λίγοι ήταν στην εξέδρα χάρηκαν τον αγώνα. Την προηγούμενη εβδομάδα παίζαμε με την MOTOR OIL και μπορούμε να κάνουμε μαζί μια σύγκριση, όταν παίζουμε συγκεντρωμένα παίζουμε πολύ καλά. Κάναμε μια μεγάλη επικράτηση απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα. Δεν έγινε κάτι, μία νίκη είναι, κάναμε το 4-3 στον πρώτο γύρο και ελπίζουμε να τερματίσουμε όσο πιο κοντά στην τετράδα!”