62 - 69

17/05/2018 21:00 Cup A 17/18 40'

Eurobank122819362
Ποσειδωνία2120111769

Στον Αγώνα του Κυπέλου μεταξύ της UNION EUROBANK και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η EUROBANK από την αρχή μπήκε ζεστή από την γραμμή των 3 πόντων με 2 σερί τρίποντα, με τους αντιπάλους της να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και έχοντας 3 σερί assist πέρασαν μπροστά, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 8 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι δύο αντίπαλοι εκτέλεσαν τα συστήματα τους αλλά η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, με την EUROBANK να βασίζεται σε χωρίς ρυθμό μακρινά σουτ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 2 σερί τρίποντα μειώνοντας σε μία κατοχή και στην πορεία ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά, με το παιχνίδι σε όλο και πιο γρήγορες επιθέσεις, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν 28 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο 2ο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι λύθηκαν επιθετικά και πάγωσαν το τέμπο με αποτέλεσμα να ευνοηθούν, με goal foul του Ρέππα Κ. πέρασαν μπροστά και με buzzer beater του Αλαφούζου Β. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 40 – 41.

Στο υπόλοιπο του αγώνα και οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και οργανωμένο μπάσκετ, δείχνοντας μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τους παίκτες της EUROBANK όμως να καταφέρνουν να χτίσουν μία διαφορά 2 – 3 κατοχών στο 2ο μισό της 3ης περιόδου και με εύστοχο τρίποντο του Μυλωνά Ν. έκλεισαν το 3ο Δεκάλεπτο με σκορ 52 – 59 και στην 4η περίοδο πάλι με τρίποντο του Μυλωνά Ν. το σκορ ήταν 53 – 62 με 8 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ ξεκίνησαν ένα εντυπωσιακό comeback και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα κυρίως αμυντικά και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αθανασάκη Χ. μείωσαν σε 58 – 62 με 5 λεπτά για λήξη και με assist του Αθανασάκη Χ. και καλάθι του Σπηλιωτόπουλου Α. πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 64 – 62 με 3′ για λήξη. Στην συνέχεια οι παίκτες της EUROBANK  συνέχισαν να παρουσιάζουν πολύ σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έμειναν για 8 λεπτά χωρίς καλάθι και οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ συνέχισαν να έχουν πολύ καλή ισοροπία και ομαδικό παιχνίδι και στις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να επεκτείνουν την διαφορά και να πάρουν τελικά την Πρόκριση για τον Τελικό του Κυπέλου.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Αναγνώστου