64 - 51

08/01/2019 20:40 Elite League 18/19 8 40'

Eurobank1317151964
Τοξότης216132051

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της UNION EUROBANK και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στο παρκέ στην αρχή, έμειναν χωρίς καλάθι για 3,5′ αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με καλάθια από συνεργασίες διαμόρφωσαν το σκορ σε 6 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η EUROBANK εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθετικές επιλογές των αντιπάλων και με πρωταγωνιστές τους Βαρδαβά Κ. και Μυλωνά Ν. ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βασίζονται σε ατομικές χωρίς ρυθμό προπάθειες και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 2.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ άρχισαν να βρίσκουν πατήματα και να γυρνάνε την μπάλα μειώνοντας σε 15 – 9 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι αντίπαλοι τους με 10 πόντους από τον Χεργκελετζή Χ. αντέδρασαν και το σκορ ήταν 25 – 11 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου ο Χεργκελετζής Χ. συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγρφιστό (σκοράροντας τους 15 από τους 17 πόντους της περιόδου για την ομάδα του) αλλά και ο ΤΟΞΟΤΗΣ με πρωταγωνιστή τον Κερατσά Κ. και run 0 – 7 έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 30 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος μένοντας κοντά στο επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων περιόδων αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 10 πόντους και τους παίκτες της EUROBANK να ελέγχουν το παιχνίδι, να παίζουν καλό μπάσκετ και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χεργκελετζής Χ. με  23 (2) και Μυλωνάς Ν. με 20 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κερατσάς Κ. με 21 (1) και Ασημάκης Ν. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Χρηστίδης Π.