60 - 54

26/04/2018 21:00 Play Off Major Commercial League 17/18 40'

Upstream1021161360
Kaizen Gaming 21319091354

Χρειάστηκε μια πολύ οργανωμένη αντεπίθεση από την Upstream στο 2ο ημίχρονο για να γίνει η ανατροπή και να πάρει κεφάλι στην σειρά με 1 – 0 απέναντι στην πολύ καλή και έμπειρη ομάδα  της Stoiximan 2. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το ματς στο 1ο ημίχρονο και ήταν έτοιμοι για το break, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Οι παίχτες της stoiximan 2 μπήκαν συγκεντρωμένοι στον αγώνα θέλοντας  από την αρχή να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να δείξουν πως εκείνοι θα έχουν τον 1ο λόγο στην σειρά. Ο Δαγκωνάκης έχοντας την εμπειρία κατάφερε με 7 δικούς του πόντους να βάλει μπροστά την ομάδα του με 04 – 09 ενώ το σκληρό man to man δυσκόλεψε αρκετά στην αρχή την αντίπαλη ομάδα. Όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι έμπαιναν όλο και περισσότερο στην λογική των play off και έτσι με καλή άμυνα κατάφεραν στην λήξη του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 10 – 13, σκοράροντας κυρίως από την γραμμή των ελεύθερων βολών.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα και με δύο δίποντα από Βερίκιο και Κοντό κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους σε 10 – 17. Οι γηπεδούχοι μείωσαν για λίγο  σε 14 – 17 χάρις τα δίποντα του πολύ καλού Κατιδιώτη και του Τσιλιγγίρη. Στην συνέχεια οι παίχτες της Stoiximan 2 ξανά ανέβασαν την διαφορά κάνοντας το 14 – 20 με το τρίποντο της Απέργη και διατηρούσαν ένα άνετο προβάδισμα μέχρι περίπου το 18 λεπτό. Κάπου εκεί οι παίχτες της Upstream βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους και γενικά την εικόνα τους με αποτέλεσμα στο σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου να υπολείπονται μόνο 1 πόντο.

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε αμφίρροπο και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και παρ´ ότι έχαναν το προβάδισμα δεν έχανα την επαφή με το σκορ. Έτσι από το 26 λεπτό και μετά έγιναν εκείνοι το αφεντικό στο παιχνίδι χάρις την εξαιρετική παρουσία αρχικά του Ζηνόβιου και εν συνέχεια του Τόγκα κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος με 47 – 41. Οι φιλοξενούμενοι από ένα σημείο και μετά δυσκολεύονταν παρά πολύ να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι, οι επιλογές τους ήταν αρκετά βεβιασμένες και έτσι η εξέλιξη αυτή ήταν φυσιολογική.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι ακολουθώντας πίστα τις οδηγίες του coach Παπαναστασίου κατάφεραν μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα αρχικά να ισοφαρίσουν σε 49 – 49 και εν συνεχεία να περάσουν και μπροστά με 51 – 52 χάρις την πολύ καλή εμφάνιση του Καλέση και του Δαγκωνάκη. Σε εκείνο όμως το σημείο μίλησε η ψυχραιμία και η συγκέντρωση των παιχτών της Upstream όπου κατάφεραν και βρήκαν ελεύθερα σουτ αλλά και τρύπες στην ρακέτα των αντιπάλων τους, γεγονός που τους έδωσε στην ουσία το ματς με σκορ 60 – 54.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζηνόβιος με 23 πόντους, ενώ για την ομάδα της Stoiximan 2 πολύ καλός ήταν ο Δαγκωνάκης με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Καλογεράκης, Γκανής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Τόγκας Γιώργος (Παίχτης Upstream) : “Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. 1 – 0 . Συνεχίζουμε την Τετάρτη στην ρεβάνς.”

Παπαναστασίου Γ. (Προπονητής Stoiximan 2) : “Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πολύ καλή προσπάθεια για σήμερα. Πάμε γερά για τον επαναληπτικό της Τετάρτης να ισοφαρίσουμε την σειρά. Συγχαρητήρια στην Upstream.”