50 - 52

20/02/2019 19:40 Commercial League B 18/19 14 40'

Upstream15991750
Generali138161552

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της UPSTREAM και της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν αργό τέμπο και σετ επιθέσεις ενώ παράλληλα είχαν και αρκετές assist, η UPSTREAM κυνήγησε τα επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ να ήταν 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές βρήκαν ρυθμό και λύσεις κυρίως από σουτ μέσης και μακρινής απόστασης, οι γηπεδούχοι με 2 τρίποντα πήραν διαφορά 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους απάντησαν με σερί 4 – 0  και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες και άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και να κυριαρχούν, με τα ποσοστά και η παραγωγή να πέφτουν και το σκορ να γίνεται 17 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες από τις δύο πλευρές συνέχισαν να μην έχουν λύσεις επιθετικά κυρίως λόγω κακών τελικών επιλογών, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά αλλά με ένα σερί 4 – 0 η UPSTREAM έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 24 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ορθολογικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα έμειναν κοντά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 29  – 28 στα πρώτα 5 λεπτά και 33 – 37 στο τέλος της 3ης περιόδου.Στην τελευταία περίοδο παρόλα αυτά οι παίκτες της UPSTREAM μπήκαν πιο δυνατά και με καλύτερα πατήματα, βρήκαν λύσεις από διαδοχικές assist και έκαναν ένα run 9 – 4 στο πεντάλεπτο (παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών) με το σκορ να είναι 46 – 41. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run ανεβάζοντας την διαφορά σε 7 πόντους αλλά κάπου εκεί οι παίκτες της GENERALI αντέδρασαν, δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα δεν άφησαν το παιχνίδι και με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Καλούδη Π. και δικούς του 10 σερί πόντους κατάφεραν να κάνουν ένα εντυπωσιακό run 2 – 11, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο τελευταίο λεπτό και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τόγκας Γ. με 15 και Καλυβάς Γ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλούδης Π. με 31 (3) και Βαγιάς Β. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας Α., Κολοκυθάς Δ.