47 - 36

20/11/2018 19:45 Commercial League B 18/19 4 40'

Upstream813121447
Oracle17541036

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της UPSTREAM και της ORACLE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 36.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις από την αρχή, μπήκαν ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων, έπαιξαν οργανωμένο μπάσκετ και το σκορ ήταν 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, οι άμυνες παρέμειναν καλές αλλά καθαρές, με τον αργό ρυθμό όμως να ευνοεί ελαφρώς την ORACLE η οποία με πρωταγωνιστές τους ψηλούς της πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 3 σχεδόν λεπτά, η UPSTREAM πίεσε για αιφνιδιασμούς και βρήκε ρυθμό, ενώ παράλληλα είχε και αρκετές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ κάνοντας run 7 – 0 και το σκορ ήταν 17 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με αιχμή τον Ζηνόβιο Η., οι αντίπαλοι τους έχασαν το καθαρό μυαλό αλλά συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και να μαζεύουν τα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Γκούση Γ., με αποτέλεσμα να σταματήσουν το run στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 21 – 22.

Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, οι άμυνες κυριάρχησαν, οι παίκτες της ORACLE παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά οι παίκτες της UPSTREAM παρότι διατήρησαν το προβάδισμα δεν το εκμεταλλεύτηκαν, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν  33 – 26.Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με run 5 – 0 και τρίποντο του Σταυριανίδη Ν. μείωσαν σε 33 – 31 στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά η UPSTREAM αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικές λύσεις και παραγωγή από τον Τόγκα Γ. ξαναπήρε διαφορά 3 κατοχών, την οποία και διατήρησε έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγελογιαννόπουλος Α. με 15 (3) και  Ζηνόβιος Η. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταυριανίδης Ν. με 14 (2) και Θώμος Κ. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος Α., Μελισσάρης Α.