51 - 46

06/03/2024 22:00 Commercial League B 23/24 14 40'

Vodafone165141651
Topcut Modiano19203446

Διπλασίασε τις φετινές της νίκες η ομάδα της VODAFONE επί της ομάδας της TOPCUT MODIANO καθώς μετά το 49-64 του πρώτου γύρου κέρδισε με 51-46 στον δεύτερο γύρο στα πλαίσια της δέκατης τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League Β. Με ρεκόρ 10-2 η VODAFONE έχει σιγουρέψει την παρουσία της στην τετράδα ενώ είναι και φαβορί για την κορυφή, ενώ η TOPCUT MODIANO με ρεκόρ πλέον 7-4 θα δώσει μεγάλη μάχη για την τετράδα με τις ελπίδες για την κορυφή να μειώνονται δραματικά.

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπυ, με τρομερή και αναπάντεχη εξέλιξη. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της TOPCUT MODIANO έδειχνε ικανή όχι μόνο να πάρει τη μεγάλη νίκη αλλά να καλύψει και εύκολα τη διαφορά του -5 και να γίνει φαβορί για την κορυφή. Στο πρώτο δεκάλεπτο η TOPCUT MODIANO με καλή κυκλοφορία και ευστοχία από την περιφέρεια πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ (16-19), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτική, καθήλωσε τους σπουδαίους αντιπάλους της στους 5 πόντους, πέτυχε 20 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (21-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν, πραγματικά σα να παρουσιάστηκαν άλλες ομάδες στο παρκέ. Μετά το +17 και το 25-42 η VODAFONE έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα, δεν δέχτηκε πόντο για 6 λεπτά και με ένα σερί 10-0 μείωσε στους 7 (35-42).

Η ίδια εικόνα και στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, με την TOPCUT MODIANO να πετυχαίνει μόλις 4 πόντους με μια βολή και ένα τρίποντο και η VODAFONE, με τον Δημητρόπουλο να πρωταγωνιστεί και να πετυχαίνει τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του, πέτυχε μια ανατροπή που φαινότανε αδύνατη στο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 30-7!

MVP του αγώνα ο Δημητρόπουλος με 10 από τους 15 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, Χατζιδάκης και Κουρκοβέλης ακολούθησαν. Μπαρτζώκας και Τσόπελας οι καλύτεροι για την TOPCUT MODIANO.