01/02/2024 20:00 Shipping League C 23/24 10 40'

Wilhelmsen1410231663
Sea Pioneer1312131957

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Τεράστια νίκη πέτυχε η ομάδα της WILHELMSEN στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής της Shipping League C κερδίζοντας με 63-57 την αήττητη μέχρι τον αγώνα τους ομάδα της SEA PIONEER. Έτσι απέδειξε για άλλη μια φορά πως στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Commercial League όλοι μπορούν να κερδίσουν και να χάσουν από όλους.

Με τον Σκορδύλη να πετυχαίνει τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του με 4 τρίποντα η WILHELMSEN μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με την ομάδα της SEA PIONEER να απαντάει με την κυριαρχία της μέσα στο ζωγραφιστό για το 14-13.

Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια και στην δεύτερη περίοδο. Η άμυνα της SEA PIONEER βελτιώθηκε στην περιφέρεια με την WILHELMSEN να απαντάει και αυτή με καλάθια μέσα στη ρακέτα. Με τον Γκουλιούμη να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια το ημίχρονο έληξε με 24-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο καθοριστικό. Η WILHELMSEN έκανε εκπληκτική επιθετική προσπάθεια, είχε πληθώρα διακριθέντων (6 διαφορετικοί σκόρερ στην περίοδο) και με ένα επιμέρους 23-13 πήρε την πρωτοπορία με 47-38.

Η SEA PIONEER έβγαλε αντίδραση, πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα με τους Λεοναρδόπουλο και Παντέλειο μειώνοντας στο -4 (52-48), όμως η WILHELMSEN κράτησε την ψυχραιμία, είδε τον Δροσόπουλο να πετυχαίνει και αυτός ένα μεγάλο τρίποντο και κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σκορδίλης με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Κοντόπουλος και Γεωργουσόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Γκουλιούμης και Στιβακτάκης οι καλύτεροι για την SEA PIONEER.