70 - 84

20/06/2024 22:15 Super League Playoffs 23/24 1 40'

Σκλαβενίτης2016221270
Novibet2328211284

Σε ένα τρομερό παιχνίδι έκανε η ομάδα της NOVIBET (5) έκανε το break κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 70-84 την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ (4) και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε δεύτερο αγώνα που θα καθορίσει την πρόκριση στην τετράδα της Super League.

Με δυνατές άμυνες man to man σχεδόν σε όλο το παιχνίδι επέλεξαν οι δύο προπονητές να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους. Και οι δύο ομάδες όμως είχαν τρομερή επιθετική απόδοση από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παζαράς για το ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ πέτυχε τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του, η NOVIBET όμως είχε περισσότερους πρωταγωνιστές και τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των βολών (συνολικά 14/17) για να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 20-23.

Έτσι συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το 30-33. Ήταν η σειρά του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να σκοράρει από τη γραμμή των βολών και να παραμείνει κοντά στο σκορ. Στο τέλος όμως το ημιχρόνου η NOVIBET πήρε φωτιά, έκανε ένα επιμέρους 6-18 με 6 σερί τρίποντα, 3 ο Αποστολίδης και από ένα οι Παπαδόπουλος, Σεραφόπουλος και Τσιτούρας, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με το εντυπωσιακό 36-51!

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και πάθος στην επανάληψη. Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ έβγαλε το συνήθη πείσμα του και την ενέργεια του, όμως ο Τσιτούρας ήταν εκπληκτικός και με 10 σερί πόντους του κράταγε τη NOVIBET μπροστά στο σκορ! Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα πριν την τελική ευθεία του αγώνα (58-72).

Και όμως η έμπειρη ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ δεν εγκατέλειψε τον αγώνα, πίεσε πολύ στην άμυνα, , γύρισε σε άμυνα ζώνης με προσαρμογές στην προσπάθεια της για τη μεγάλη ανατροπή. Η ποιότητα και η ψυχραιμία των παικτών της NOVIBET όμως δεν τους επέτρεψαν να φανούν απειλητικοί, με τη νίκη να καταλήγει στους φιλοξενούμενους

Σίγουρα το δεύτερο ματς της σειράς αναμένεται συναρπαστικό!

MVP του αγώνα ο τρομερός Τσιτούρας με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αποστολίδης, Σεραφόπουλος και Παπαδόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Παζαράς με 29 και Στρατομήτρος  με 20 οι καλύτεροι για τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.