09/04/2019 19:45 Commercial League B 18/19 12 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1115141252
Upstream1217141053

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ του Σ.Υ.Τ.Α.και της UPSTREAM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι με παραγωγη από επιθετικά ριμπάουντ και τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 2 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν πατήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έκαναν ένα run 9 – 3 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά καμμία δεν κατάφερε να πάρει διαφορά άνω των 2 κατοχών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 26 – 29 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 40 – 43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνες man, ενώ το τέμπο και οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες με την UPSTREAM να όμως να διατηρεί το προβάδισμα και το σκορ ήταν 46 – 51 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα ποσοστά χαμηλά, οι άμυνες κυριάρχησαν, οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΣΥΤΑ με 4 πόντους του Καλαμπόκη Β. να μειώσουν σε 52 – 53 με 30” για λήξη στα οποία όμως καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και η ομάδα της UPSTREAM πήρε τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης Ρ., Ρηγόπουλος Μ.