Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – UNION EUROBANK

07/05/2018 22:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση η Union Eurobank πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση των play off της Elite league. Το ματς και ειδικά το 1ο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τα πάντα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Δ.Σ.Α των οποίων οι παίχτες ενώ μπήκαν αρκετά δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο στην συνέχεια να απειλήσουν και να διεκδησουν την ισοφάριση στην σειρά.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να μπαίνουν πολύ δυνατά στο γήπεδο με το επίπεδο του παιχνιδιού τους να είναι αντάξιο της Elite league. Οι παίχτες της Eurobank  απάντησαν αμέσως στο αρχικό τρίποντο του Σβερκούνου των δικηγόρων με τρίποντο από τον Μυλωνά  και στην συνέχεια παίζοντας σε πολύ υψηλό ρυθμό πήραν το προβάδισμα χάρις ένα μικρό σερί 02 – 09. Χεργκελετζής με 3 δίποντα και ο Λάλλος με ένα τρίποντο και έκαναν το 05 – 12. Κάπου εκεί οι παίχτες του Δ.Σ.Α βελτίωσαν αρκετά την άμυνα τους και με ένα δικό του σερί κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 14 – 12 με την βοήθεια των Χριστιανόπουλου,Γουλανδρή, Κυριάκου και Κόλλια. Από εκείνο όμως το σημείο οι φιλοξενούμενοι ξαναβρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και 2 δίποντα από τον Μυλωνά και 2 τρίποντα του Χεργκελετζή το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ να είναι 14 – 22 υπέρ τους.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες της Eurobank δεν σταμάτησαν να παίζουν σε αυτόν τον φρενήρη ρυθμό που έπαιξαν και στο δεύτερο μισό του 1ου δεκαλέπτου. Ο Μυλωνάς με 1 τρίποντο και 1 δίποντο και ο Χεργκελετζής με 2 δικά του δίποντα ανέβασαν και άλλο την διαφορά κάνοντας το σκορ 15 – 31. Οι γηπεδούχοι αδυνατίσουν να περιορίσουν το εξαιρετικό παιχνίδι των αντιπάλων τους και είχαν εξελιχθεί σε απλοί παρατηρητές. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν λες και το σκορ ήταν ισόπαλο με αποτέλεσμα το τελείωμα του ημιχρόνου να τους βρει να προηγούνται με 20 – 43!

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες του Δ.Σ.Α προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά και αυτό φάνηκε από τα 2 γρήγορα τρίποντα στην αρχή του Σβερκούνου. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν αμέσως με ένα τρίποντο από τον Μπιλικαΐδη και με 1 δίποντο από τον Χεργκελετζή, ενώ η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται χάρις ένα τρίποντο από τον Μυλωνά αλλά και τις ελεύθερες βολές του Κοντοπάνου. Έτσι το τελείωμα στο δεκαλέπτου η ομάδα της Eurobank ήταν μπροστά  στο σκορ με 36 – 60.

Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί και το μόνο που εμένε στην ουσία ήταν το τελικό σφύριγμα της λήξης. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα και έκαναν συντήρηση   μιας και η συνέχεια θα είναι δύσκολη ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ρίξουν όσο μπορούσαν την διαφορά. Έτσι τα τρίποντα του Παπαγιαννόπουλου και του Σβερκούνου κατάφεραν και έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 54 – 71 υπέρ της Eurobank.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χεργκελέτζης με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά και ο Μυλωνάς με 19 πόντους και 4 ασίστ. Γιάν την ομάδα του Δ.Σ.Α ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Σβερκούνος με 19 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές : Χρηστίδης, Αθανασόπουλος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Σωτηρόπουλος Ανδρέας (Παίχτης Union EUROBANK) : “Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Νομίζω ότι κάναμε μια πολύ πειστική εμφάνιση για τα δεδομένα της ομάδος. Πήραμε από την αρχή διαφορά, ελέγξαμε απόλυτα τον ρυθμό και το σκορ, δώσαμε την ευκαιρία να παίξουν όλοι οι παίχτες. Δεν κινδυνέψαμε σε κανένα σημείο του αγώνα, κερδίσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια και στους αντιπάλους και συνεχίζουμε.”

Κόλλιας Κωνσταντίνος (Αρχηγός Δ.Σ.Α) : “Καλύτερη ομάδα σήμερα η EUROBANK. 1o δεκάλεπτο προηγούμασταν 14 – 12, έγινε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο μας φύγανε 20 – 25 πόντους και έκτοτε τελείωσε το παιχνίδι, κυνηγάγαμε. Πάρα πολύ άστοχοι, δυστυχώς ήταν μια κακή εμφάνιση, τελείωσε το πρωτάθλημα φέτος. Να είμαστε καλά και του χρόνου να είμαστε εδώ παρόντες όλοι μαζί. Συγχαρητήρια στην EUROBANK.”