ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. vs STOIXIMAN SERVICES S.A

16/05/2019 20:00 Play Off Elite League 18/19 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Το 1-1 στη προημιτελική σειρά της ELITE LEAGUE έκανε η ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ με τη νίκη της με 53-48 επί της STOIXIMAN το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο των Μελισσίων. Οι δύο ομάδες πρωταγωνίστησαν  σε ένα ακόμη ντέρμπυ, αυτή τη φορά όμως με λιγότερο χιτσκοκικό φινάλε, με την ομάδα του Καλαφατάκη να παίρνει μία δίκαιη νίκη έχοντας το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό με βάση την αξία των ομάδων, με τις άμυνες αλλά και την αστοχία να πρωταγωνιστούν. Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση. Η STOIXIMAN με τρίποντο του Κουτσουβά πήρε το μοναδικό της προβάδισμα με 2-3, όμως ένα σερί 7-0 των ΕΛ.ΠΕ με τρίποντο του Μαρκάκη και καλάθια του Κουτούζη έφεραν το 9-3. Η STOIXIMAN αντέδρασε  μειώνοντας σε 11-9 με τρίποντο του Λάσκαρη και γκολ φάουλ του Πιαλόγλου και τελικά το δεκάλεπτο να λήγει με τη διαφορά στις δύο κατοχές.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά και για τις 2 ομάδες. Η είσοδος του Αβραμίδη (που έλειπε στο πρώτο ματς της σειράς) έδωσε ενέργεια στα ΕΛ.ΠΕ.  όμως οι παίκτες του Καλαφατάκη όντας άστοχοι στην επίθεση δεν κατάφεραν να  πάρουν μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους τους που κάνανε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο και είχαν μόνο τον Παπαδόπουλο να σκοράρει και τους 7 πόντους του δεκαλέπτου. Το «φτωχό» 26-18 αποδεικνύει του λόγου το αληθές, με τα ΕΛ.ΠΕ. πάντως να ελέγχουν το ματς.

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο +13 (39-26), με τη  STOIXIMAN  όμως να αντιδρά και με τους Δασκαλάκη, Κουτσουβά και Παυλιά να σκοράρουν μείωσε σε 41-35 στο τέλος του.

Τρίποντο του Μαρκάκη και δίποντο του Αβραμίδη έφερε τη διαφορά στο +11 (46-35), με τα ΕΛ.ΠΕ. να κρατάνε τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (47-37, 49-40, 52-42). Ένα καλάθι και φάουλ του Πιαλόγλου και ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου «έριξαν» τη διαφορά  απότομα στο +4 για τα ΕΛ.ΠΕ. (52-48) με ένα λεπτό να απομένει. Ο Μπαντακούδης έκανε λάθος με τον Παπαδόπουλο να κλέβει την μπάλα όμως τα τρίποντα των Παυλιά και Πιαλόγλου που θα έφερναν τη διαφορά στον πόντο ήταν άστοχα. Ο Μαρκάκης είχε 0/2 βολές για τα ΕΛ.ΠΕ. με τον Κουτούζη να κλέβει την μπάλα και να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ. Όμως και εκείνος είχε 0/2 βολές με 10’’ να απομένουν. Ο Μαρκάκης τελικά με ½ βολές έγραψε το τελικό 53-48 με τη STOIXIMAN προφανώς να μην έχει χρόνο να  αντιδράσει

Οι Κουτούζης, Αβραμίδης και Αραούζος οι καλύτεροι για τους νικητές με τος Μαρκάκη, Κατζέλη και Καρβέλα να προσφέρουν. Οι Παπαδόπουλος , Πιαλόγλου και Λάσκαρης ξεχώρισαν για τη STOIXIMAN. Πλέον πάμε σε τρίτο συναρπαστικό ματς για το ποιος θα περάσει στην 4άδα της Elite League!

Διαιτητές : Μαγκούμνης, Τεφτίκης, Γαραζιώτης.