24/05/2018 21:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1914211569
DHL1221181061

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Η ομάδα των ΕΛ.ΠΕ ήταν τελικά εκείνη που πήρε το εισιτήριο για την τετράδα της Elite Legue κατηγορίας αφού κατάφερε στο τέλος να καταβάλει την αντίσταση της πολύ καλής ομάδας της DHL. Το ματς ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκεια του αλλά οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που έκριναν τον νικητή.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι παίχτες των ΕΛ.ΠΕ μπήκαν πιο αποφασισμένοι να πάρουν μια διαφορά και να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Ο Κατζέλης ήταν αρκετά ζεστός και με ένα τρίποντο  και ένα δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 5 – 1. Αμέσως οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με 3 πόντους του Παπαδάκη, 2 πόντους του Καρμογιάννη και ένα τρίποντο του Μανωλέα το σκορ έγινε 5 – 8. Στην συνέχεια οι παίχτες της DHL δεν επαναπαύτηκαν και με σωστές επιλογές στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι περίπου το 8ο λεπτό όπου το σκορ ήταν 11 – 12. Στο τελείωμα του δεκαλέπτου όμως οι παίχτες του coach Καλαφατάκη βελτίωσαν το παιχνίδι τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να προηγούνται με 19 – 12 χάρις ένα τρίποντο του Κουτούζη.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν και με  ένα δίποντο του Καρβέλα και άλλο ένα του Κουτρούλη το σκορ έγινε 23 – 12. Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίχτες του coach Λιώμα άλλαξαν εντελώς το υποτονικό τους παιχνίδι και σιγά σιγά ροκάνισαν την διαφορά και έφεραν το ματς στα ίσα (23 – 23) χάρις τα τρίποντα του Μανωλέα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα και το κατάφεραν αρχικά με ένα δίποντο του νεοεισελθών Γκότση και άλλο ένα του Κουτούζη. Οι παίχτες της DHL δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και με 2 απανωτά τρίποντα, ένα του Μανωλέα και άλλο ένα του Μπουτσικάκη, ξανά πέρασαν μπροστά με 27 – 29. Βέβαια το επίπεδο και των 2 ομάδων ήταν εξαιρετικό και αυτό αποδεικνύεται από τις αντιδράσεις της κάθε ομάδας όταν η αντίπαλη κατάφερνε να ξεφύγει με ένα μικρό προβάδισμα. Έτσι οι γηπεδούχοι με το που έγινε το σκορ 29 – 33 κατάφεραν στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν να ισοφαρίσουν χάρις τις 2 βολές του Κατζέλη και ένα καλάθι του Κουτρούλη.

Στην 3η περίοδο το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναπάρουν μια μικρή διαφορά (40 – 36) χάρις 2 απανωτά τρίποντα του ακούραστου Κουτούζη! Οι φιλοξενούμενοι κάθε άλλο όμως παρέδωσαν τα όπλα και με 6 πόντους του Μακρινού και άλλους 3 του Παπαδάκη ανέκτησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 41 – 42. Το δεκάλεπτο κυλούσε κάπως έτσι με τους παίχτες της DHL να προηγούνται  μέχρι περίπου το 28 λεπτό με 49 – 51, αλλά κάπου εκεί οι βολές του Κουτρούλη και του Καρβέλα και το τρίποντο του συνήθης υπόπτου Κατζέλη συνέβαλαν στην ανατροπή με τους γηπεδούχους πλέον να προηγούνται με 54 – 51.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε το καθαρό μυαλό των παιχτών των ΕΛ.ΠΕ. Ο Κουτούζης αρχικά και Χίου στην συνέχεια έδωσαν έναν αέρα 9 πόντων στην ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον καλύτερο τους παίχτη, τον Παπαδάκη με 5 φάουλ με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται παρά πολύ να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να φεύγουν με το ροζ φύλλο και με το εισιτήριο για τους 4 του πρωταθλήματος με τελικό σκορ 69 – 61.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κουτούζης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα της DHL ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 22.

Διαιτητές : Ορφανός, Ζιώγας

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κουτούζης Παύλος (Παίχτης Ελ. Πετρελαίων) : “Λοιπόν ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Την DHL την ξέραμε, είχαμε παίξει ήδη 3 παιχνίδια. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε. Μπήκαμε δυνατά από την αρχή, ακολουθήσαμε το πλάνο μας, ήμασταν και λίγο πιο τυχεροί προς το τέλος του παιχνιδιού και έτσι ήρθε η νίκη. Έχουμε τώρα την συνέχεια του πρωταθλήματος, στόχος μας είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα και μόνο.”

Μπουτσικάκης Παναγιώτης (Παίχτης DHL) :  Πολύ δυνατό παιχνίδι σήμερα, τα παιδία ήταν καλύτεροι και με ποιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο και δίκαια πήραν τη νίκη στο τέλος.Εμείς τώρα πρέπει να ανασυνταχτούμε και να κοιτάξουμε το επόμενο ματς με τη Stoiximan για το κύπελλο.Καλή συνεχεία”