ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΆΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ!

31/10/2017 19:30 Elite League A 17/18 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1911141559
Nestle161661654

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στην νέα σαιζόν η ομάδα των Ελληνικών Πετρελαίων που δυσκολεύτηκε να καταβάλει με 59-54 την αντίσταση της μαχητικής Nestle ,η οποία «προδόθηκε» από την αστοχία της  από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν να ποστάρουν στην ρακέτα  μέχρι να ζεσταθούν και να επιχειρήσουν από μέση και μακρινή απόσταση σουτ. Με τα λεπτά να κυλούν η Nestle έδειξε να βρίσκει πιο γρήγορα τα πατήματα της και να ξέφυγε στο σκορ με 4-12. Ο Καλαφατάκης φρέσκαρε την πεντάδα των Ε.Π. και αυτό δημιούργησε απρόσμενο πρόβλημα στους παίκτες της  ΝESTLE που έχασαν τα προσωπικά τους μαρκαρίσματα και σε συνδυασμό με τα κακά ποσοστά ευστοχίας στις βολές έδωσαν το δικαίωμα στα Ε.Π. να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το δεκάλεπτο με 19-16!

Στο 2ο δεκάλεπτο η NESTLE έβγαλε αρκετές καλές άμυνες δυσκολεύοντας αρκετά τα Ε.Π. στο να πετύχουν εύκολα καλάθια και έκανε τοcome back με σκορ δεκαλέπτου 11-16 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με  σκορ 30-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο τα Ελληνικά Πετρέλαια μπήκαν ψυχωμένα κερδίζοντας όλες τις προσωπικές μονομαχίες  από τους αντιπάλους τους , που … έμειναν στα αποδυτήρια, και με μπροστάρη τον Κουτούζη πήραν προβάδισμα στο σκορ 44-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μια όμορφη προσπάθεια του Τζαφέρη που έκλεψε στην άμυνα του και με coast to coast σκόραρε για την ομάδα του , αλλά στην επόμενη αμέσως φάση ο Κουτούζης με εύστοχο σουτ 3 πόντων απάντησε για λογαριασμό των Ε.Π. Αυτή η εικόνα ήταν και η γενικότερη του δεκαλέπτου. Ένα δυνατό δεκάλεπτο με τους νικητές να ψάχνουν να βρουν τα χέρια του Κουτούζη ο οποίος δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και τους ηττημένους να πληρώνουν  τις συνολικά 10/29 ελεύθερες βολές.

Από την ομάδα των Ε.Π. ξεχώρισαν οι Κουτούζης 19π 3(3) και Κουτρούλης 12π (1) , ενώ από την Nestle οι Γκουτσίδης 14π (1)  12ρ. και Σελίτας με 12π (2)

Διαιτητές : ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ – ΤΟΥΣΗΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣ ΑΛ. (NESTLE) : “ Έγινε ένας πολύ καλός αγώνας , μεταξύ δύο ομάδων που πιστεύω ότι έχουμε τους ίδιους στόχους. Για μας είναι ακόμα αρκετά νωρίς διότι αργήσαμε να ξεκινήσουμε την προετοιμασία. Παρόλα αυτά εμείς συνεχίζουμε για τον στόχο μας. Καλό Πρωτάθλημα σε όλους και μακριά από τραυματισμούς..…