54 - 62

28/03/2019 21:10 Super League B 18/19 17 40'

EY1012141854
Frezyderm1812161662

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΕΥ και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες από την αρχή επέλεξαν σχετικά αργό τέμπο, με την FREZYDERM να μπαίνει με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ, ξεκινώντας με run 0 – 7 αλλά τους αντιπάλους της να απαντούν άμεσα με δικό τους σερί 6 – 0 το παιχνίδι ισσορόπησε και το σκορ έγινε 6 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι όμως και πάλι άνοιξαν την διαφορά πιέζοντας το τέμπο με γρήγορες επθέσεις, με τους αντιπάλλους τους να κολλάνε κυριολεκτικά επιθετικά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της να βελτιώνονται αισθητά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο κάτω από 2 κατοχές και τους παίκτες της FREZYDERM να κυριαρχούν και πάλι στο 2ο ημίχρονο και ανεβάζοντας εκ νέου και διατηρώντας ένα προβάδισμα 3+ κατοχών έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Σιαμίδης