56 - 65

09/12/2018 14:30 Super League B 18/19 6 40'

EY1011181756
Petrogaz1815171565

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΕΥ και της PETROGAZ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι η PETROGAZ μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με πρωταγωνιστή των Τουμπανιάρη Π. με 4 assist ξεκίνησε με σκορ 2 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η ΕΥ αντέδρασε και απάντησε με δικό της run 8 – 0 με αιχμή τον Κοκαράκη Ν., το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε την PETROGAZ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από νωρίς οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους και συνεχίζοντας να παίζουν ομαδικό μπάσκετ ανέβασαν το προβάδισμα σε 10+ πόντους με 3 τρίποντα του Καρυάτη Ι., και το σκορ ήταν 12 – 28 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, η ΕΥ βελτιώθηκε επιθετικά και ανέβασε τα ποσοστά της, μείωσε ελαφρώς και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 33

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας τα επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων περιόδων αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να αλλάξει το αργό σχετικά τέμπο του αγώνα και τους παίκτες της PETROGAZ να συνεχίζουν επιβάλουν αργό σχετικά ρυθμό και διατηρώντας μία διαφορά 3+ κατοχών έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπανδρέου Δ. με 24 (2) και Θωμαίς Ι. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καρυάτης Ι. με 25 (4) και Μενδρινός Ι. με 19 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πόντας, Αποστολίδης