15/03/2018 21:30 Cup A 17/18 40'

Ποσειδωνία1411181760
Motor Oil24127851

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα όμορφο κλίμα διεξήχθη ο αγώνας μεταξύ της MOTOR OIL και της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ το βράδυ της Πέμπτης στο γήπεδο του Enersize. Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, πήρε τη νίκη πρόκριση και τώρα θα αντιμετωπίσει τη NESTLE για την είσοδο στην τετράδα του κυπέλλου!

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, μια στο πρώτο ημίχρονο όπου κυριάρχησε η ομάδα της MOTOR OIL, και μια στο 2ο όπου η έμπειρη ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ επέβαλε το ρυθμό της, έκανε την ανατροπή και πήρε δίκαια τη νίκη.

Φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε τη ομάδα των διυλιστηρίων. Με το Γιαννόπουλο να εκμεταλλεύεται κάθε ευκαιρία να τρέξει και να σκοράρει, τους Τρουντ και Καρύτσα να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια και τους Μαργέτη και Καρλατήρα να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα πέτυχαν 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά. Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ είδε τη ζώνη της να μην έχει αποτέλεσμα, ενώ ήταν και στατική στην επίθεση.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ έδειξε πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα της, όμως ο Μανωλιάδης με 2/2 τρίποντα κράτησε την ομάδα του σε απόσταση κοντά στους 10 πόντους, καθώς η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ δεν ήταν εύσοχη στην επίθεση. Έτσι το +11 του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά (25-36).

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν.  Οι παίκτες του Νοβάρα μπήκαν με άλλη διάθεση στο παρκέ, έβγαλαν τις γνωστές τους συνεργασίες, είχαν το Ζάγκα σε μεγάλη μέρα και αρκετά γρήγορα ροκάνισαν τη διαφορά με τον Ζάγκα να ισοφαρίζει στο τέλος του δεκαλέπτου (43-43).

Στην 4η περίοδο το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να δείχνει πως έχει περισσότερες λύσεις. Ο Μαργέτης με 6 σερί πόντους του κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, όμως ο τραυματισμό του και η αποχώρηση του ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Η έμπειρη ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ όντας εύστοχη από τις βολές πήρε διαφορά (55-49) με το Γιαννόπουλο να μειώνει σε 55-51, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε κάτι παραπάνω στο τελευταίο λεπτό και τη νίκη να καταλήγει δίκαια στους τυπικά γηπεδούχους.

Κορυφαίος του ματς ο Ζάγκας με 27 πόντους, ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Οι Μεϊδάνης και Ρέππας ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Γιαννόπουλος καλύτερος για τους ηττημένους.

Διαιτητές : Αντωνιάδης, Σκουλαρίκης.

Νοβάρα (Ποσειδωνία) : Νοβάρα 4, Μεϊδάνης 15 , Αλαφούζος 2, Αντωνόπουλος 3, Καραβάκης 1, Ρέππας 8, Ζάγκας 27.

Αρσλατιάν (MOTOR OIL) : Λογοθέτης , Κωστάκης 2, Μαργέτης 10, Καρλατήρας, Μανωλιάδης 9 (3), Γιαννόπουλος 19, Καρύτσας 6, Σοφός 5 (1).

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Νοβάρα Αριάλντο (Παίκτης- Προπονητής ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ):

Και οι 2 ομάδες έπαιξαν με πολλές απουσίες και δεν κατάφεραν να έχουν σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Motor Oil αλλά στο δεύτερο βελτιωθήκαμε πολύ στην άμυνα και γυρίσαμε το παιχνίδι.

Τις καλύτερες ευχές μας στον δις πατέρα Μανωλιάδη που η γέννηση των παιδιών του τον έκανε και καλύτερο σουτέρ αφού μας έβαλε 3/3 τρίποντα και μας διέλυσε τη ζώνη στο πρώτο ημίχρονο!

Περαστικά στον παίκτη της Motor Oil Μαργέτη που γύρισε το πόδι του και στον δικό μας  Αντωνόπουλο που έσπασε κάθε ρεκορ ατυχίας αφού σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι χτυπάει το κεφάλι του και πηγαίνει για ράμματα. Ζητήσαμε από την εταιρεία Νιckan του Ανδριόπουλου να του ετοιμάσει ένα ειδικό κράνος στα χρώματα της ομάδας, όπως του τερματοφύλακα Τσεχ,  για το επόμενο ματς. Καλή συνέχεια και στις 2 ομάδες στα playoff το πρωταθλήματος.

Μανωλιάδης Βασίλης (Αρχηγός MOTOR OIL):

“Ευχαριστώ τον Αριάλντο για τις ευχές του. Σήμερα ήταν ένα όμορφο ματς. Όσο η ομάδα είχε ενέργεια ήμασταν μπροστά στο σκορ. Η κούραση, η απουσία του πιο κομβικού μας παίκτη του Τσόγκα και ο τραυματισμός του Χάρη ήταν τα βασικά αίτια της ήττας μας. Καλή συνέχεια στην Ποσειδωνία στο κύπελλο, ελπίζω να τους συναντήσουμε στον τελικό της Minor Elite League και να πάρουμε τη ρεβάνς.