ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

06/02/2018 22:00 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων, με το παιχνίδι να έχει καλό και γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 13 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τις δύο ομάδες παρόλα αυτά να παίζουν καλό και ορθολογικό μπάσκετ, ο Τοξότης άσκησε press στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 21 – 19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, με τις άμυνες να παραμένουν καλές αλλά τον ΔΣΑ να αρχίζει να ευνοείται από τον αργό ρυθμό και πέρασε μπροστά, ο Τοξότης πίεσε εκ νέου για αιφνιδιασμούς μετά τα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 26 – 25 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με τα ποσοστά να πέφτουν αισθητά, οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 29 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με πολυπρόσωπη επίθεση ξεκίνησαν με run 8 – 0 παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και είδαν τον ΔΣΑ με πρωταγωνιστές τους Παπαγιαννόπουλο Ν. και Σβερκούνο Κ. να διατηρούν το προβάδισμα και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 41 – 52.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες του Τοξότη να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να προσπαθούν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους καταφέρνοντας αργά και σταθερά να μειώσουν σε 2 πόντους με 2′ για λήξη αλλά και τους παίκτες του ΔΣΑ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τούσης, Παυλόπουλος