27/01/2019 17:30 Super League B 18/19 10 40'

Φ.Σ.Α.1613141861
Frezyderm179181862

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ του Φ.Σ.Α. και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΦΣΑ από την αρχή προτίμησε γρήγορες επιθέσεις σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που προτίμησαν μεγάλες επιθέσεις, τα ποσοστά ήταν καλά, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν ελαφρώς από τις περισσότερες τελικές προσπάθειες και το σκορ ήταν 10 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΦΣΑ με run 6 – 0 ανέβασε την διαφορά αλλά οι αντίπαλοι τους απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 0 – 9, η επιθετική παραγωγή πολύ καλή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι γηπεδούχοι με καλάθια από assist πέρασαν μπροστά, οι αντίπαλοι τους μπλόκαραν επιθετικά με έναν μόλις πόντο σε 5 λεπτά, τα ποσοστά γενικώς χαμηλά και το σκορ 22 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου με εύστοχο τρίποντο του Τσίγκρα Α. η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους αλλά κάπου εκεί η FREZYDERM άρχισε να αντιδρά και με καλάθια κυρίως κοντά στο καλάθι μείωσε και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 29 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν συγκεντρωμένοι και με πρωταγωνιστή τον Μελά Ν. συνέχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και ισοφάρισαν, οι αντίπαλοι τους και αυτοί έπαιξαν καλό μπάσκετ, οι δύο ομάδες κοντά και σε σετ επιθέσεις, με το σκορ να είναι 35 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι παίκτες του ΦΣΑ είχαν εξαιρετική υπομονή και κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν ήταν εύστοχοι στις τελικές προσπάθειες σε αντίθεση με τους παίκτες της FREZYDERM η οποία και πάλι βρήκε συστηματική παραγωγή από τον Μελά Ν. με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να κλείσει την περίοδο με σκορ 43 – 44.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ίδιες, οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις και επέλεξαν κυρίως σουτ 3 πόντων, είχαν καλά ποσοστά και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 52 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα σε κάθε φάση, έπαιξαν καθαρό και ορθολογικό μπάσκετ, με τις ομάδες τους να πάνε κυριολεκτικά neck and neck, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και με 2 βολές του Μελά Ν. το σκορ ήταν 58 – 59 με 32”, ο ΦΣΑ με goal foul του Πλακογιαννάκη Π. έκανε το 61 – 59 και το σκορ διαμορφώιθηκε σε 61 – 60 με τελευταία κατοχή για ΦΣΑ στην οποία όμως υπέπεσε σε λάθος, ο Μελάς Ν. έκλεψε την μπάλα και τελείωσε την φάση με καλάθι στην λήξη του αγώνα δίνοντας στην ομάδα του την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακογιαννάκης Π. με 15 (1) και Μασάχος Α., ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μελάς Ν. με 32 (4) και Ψαρρός Γ. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής Η., Παπαγεωργίου Δ.