63 - 51

12/11/2022 15:15 Group A 22/23 5 40'

Φ.Σ.Α.2212111863
Mytilineos157151451

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΦΣΑ και της Mytilineos  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-51.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα man to man ώστε να αμυνθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα  και το σκορ ήταν 9-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με σερί 5 πόντων ξέφυγαν στο σκορ και μεγάλωσαν το προβάδισμα τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες βελτίωσαν την άμυνα τους τους  και κατάφεραν να περιορίσουν τη αντίπαλη παραγωγικότητα και το σκορ ήταν 29-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, στο ίδιο σκηνικό χαμηλής ευστοχίας, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους που έφτασε σε διψήφια επίπεδα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-22.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι ομάδες εμφανίστηκαν στο παρκέ ξανά εστιασμένες στην καλή αμυντική τους λειτουργία που επέτρεψε να σημειωθούν μόλις 6 πόντοι και το σκορ ήταν 38-24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την επίθεση τους και πέτυχαν να μειώσουν τη διαφορά περίπου στο μισό  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Mytilineos συνέχισαν την προσπάθεια που ξεκίνησαν το προηγούμενο δεκάλεπτο και με σερί 1-9 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια δίνοντας στον αγώνα χαρακτήρα θρίλερ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της ΦΣΑ κατάφεραν με εύστοχο 3ποντο και γκολ-φάουλ ανέκτησαν τη διαφορά τους και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 63-51.